سود پرک | کاستیک سودا

مواد شیمیایی صنعتی

سود پرک ( کاستیک سودا یا سود سوزاور ) با نام علمی سدیم هیدروکسید ماده ای شیمیایی و پر کاربرد در صنعت می باشد.

سود پرک | سدیم هیدروکسید

نام : سود پرک نام تجاری : کاستیک سودا Caustic Soda نام علمی : سدیم هیدروکسید Sodium Hydroxide فرمول شیمیایی : NaOH دمای ذوب : 1390 درجه سانتیگراد چگالی : 2.13 وزن مولکولی سود پرک : ۰۱ /۴۰ نقطه ذوب :۱۲ درجه سانتی‌گراد نقطه جوش :۱۴۰ درجه سانتی‌گراد دانسیته نسبی سود پرک:۱/۵۳ (محلول ۵۰%)، ۲ در دمای ۱۵/۵ درجه سانتی‌گراد (محلول ۷۳% –۷۰% حلالیت در آب:۱۰۹ گرم در ۱۰۰ میلی‌لیتر در دمای ۲۰ درجه سانتی‌گراد بسیار محلول در آب، الکل، گلیسیرین و متینول است

سود پرک ( کاستیک سودا یا سود سوزاور ) با نام علمی سدیم هیدروکسید ماده ای شیمیایی و پر کاربرد در صنعت می باشد. این ماده جامدی بی بو ، بلورین سفید و شفاف ، غیر فرار و دارای خاصیت خورندگی بالاست، که رطوبت هوا را به راحتی جذب می کند. هنگامی که با آب حل شود یا با اسید خنثی می گردد گرمای قابل توجهی از خود تولید می کند. در قدیم با نام محلول قلیایی شناخته می شده و امروزه نیز به عنوان یکی محلول با خاصیت بازی قوی در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد.

خواص سدیم هیدروکسید

این ترکیب دارای ویژگی های متنوعی می باشد که باعث می شود این ماده پر مصرف در صنایع مختلف بسیار پر کاربرد باشد. از جمله این ویژگی ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • چربی بر بسیار قوی
  • خنثی کننده ی محیط های اسیدی
  • PH تنظیم کننده ی

کاربرد سود پرک

1- خمیر کردن شیمیایی مواد برای بازیافت فیبر های باز تولیدی و تولید کاغذ

از مهم ترین مصارف سود پرک، در خمیر کردن چوب ها، برای تولید کاغذ در کارخانه های تولید کاغذ است. این کارخانجات برای تولید کاغذ خود، نیاز مبرم به هیدروکسید سدیم دارند .در بازیافت فیبر های باز تولیدی نیز از این ماده استفاده می شود.

2- تخریب بافت های زنده

محلول هیدروکسید سدیم در آب می تواند باعث از بین رفتن بافت های زنده موجوادت از جمله حیوانات شود. لذا می توان لاشه حیوانات را داخل محلول هایی از این ماده انداخته و آن ها را از بین برد . زیرا رفته رفته این محلول شیمیایی قوی باعث از بین رفتن جسد می شود. هیدروکسید سدیم باعث تخریب ساختار پروتئین های بدن شده و نابودی ساختار بدن می شود. بنابراین این ماده شیمیایی، ماده ای بسیار خورنده و مضر برای بدن می باشد.

3- حل کردن فلزات و ترکیبات آمفوتری

باز های قوی مانند هیدروکسید سدیم، به آلومینیوم و آب حمله کرده و باعث آزاد سازی گاز هیدروژن می شوند. برای جداسازی آلومینیوم، از این ماده شیمیایی استفاده می شود.

4- تصفیه آب

یکی از کاربرد های هیدروکسید سدیم در تصفیه آب است. این ماده به علت خاصیت قلیایی که دارد، باعث بالا رفتن PH آب شده و خورندگی آن کاهش می یابد و باعث کاهش خسارت به لوله های انتقال آب می شود. این ماده شیمیایی، باعث از بین رفتن عناصر خطرناکی مثل قلع و مس و دیگر فلزات در آب می شود و می تواند کمک شایانی به سلامت و پاکیزگی آب کند.

5- عامل پاک کنندگی و چربی گیر صنعتی

سو پرک در صنایع مختلف به عنوان پاک کننده و چربی گیر، با نام تجاری کاستیک سودا شناخته می شود. این ماده می تواند به خوبی چربی ها را در خود حل کند. برای اینکار در بسیاری از مواقع، این ماده شیمیایی را در آب گرم حل می کنند و از خاصیت چربی گیری آن استفاده می کنند.

6- آماده کردن و تهیه مواد غذایی

یکی از مصارف سود پرک ، در آماده کردن و تهیه انواع مواد غذایی است. از این ماده شیمیایی در پوست کندن انواع میوه ها و سبزیجات، آماده کردن قهوه و شکلات برای نوشیدن، تولید کردن رنگ کارامل، سفت کردن بستنی و تولید انواع نوشیدنی های بدون الکل اشاره کرد. این ماده شیمیایی همچنین در تهیه و تولید بسیاری از مواد غذایی کاربرد دارد. به عنوان مثال در یکی از مواردی که از هیدروکسید سدیم برای تهیه غذا استفاده می شود، تهیه و طبخ نودل های چینی است که هیدروکسید سدیم یکی از اجزای اصلی آن به شمار می رود.

7- کاربرد سود پرک در صنعت سیمان و بتن سازی

از هیدروکسید سدیم، در بعضی از ترکیبات سیمان، برای بتن سازی و مصارف دیگر نیز استفاده می شود.

مضرات هیدروکسید سدیم

محلول سود پرک ، ترکیبی بسیار خورنده است که می تواند ساختار پروتئین های بدن را به هم زده و آن هارا نابود کند و می تواند بافت های زنده را به طور کامل در خود حل کند. لذا از خطرات بسیار جدی که این ماده شیمیایی برای بدن دارد، تماس این ماده با چشم انسان است که در صورتی که با چشم انسان تماس پیدا کند، می تواند باعث کوری دائمی انسان شود. شکل جامد نیز می تواند در صورت برخورد با آب، یا بخار آب، خاصیت خورندگی بالایی پیدا کرده و برای سلامتی انسان مضر باشد. بنابراین در کار با سود پرک باید موارد ایمنی را به طور کامل رعایت کرده و از کلاه، دستکش ، لباس مخصوص و محافظ بدن، عینک و سایر موارد ایمنی و محافظ بدن به طور کامل بهره برد تا هیچ ضرر و خطری سلامتی فرد را تهدید نکند. در صورتی که این ماده شیمیایی خطرناک روی پوست بدن انسان بریزد، باید آن موضع را به مدت 10-15 دقیقه بطور کامل و با آب سرد شستشو داد.

بازرگانی ملل

بازرگانی ملل در حوزه خرید و فروش مواد اولیه شیمیایی فعالیت دارد.

سعی ما ارائه مواد با کیفیت با خلوص بالا مطابق با برگه آنالیز و با قیمت مناسب  است.

Goftinoتماس با ما

نشانی دفتر فروش تهران : تهران، سه راه افسریه، بعد ازمیدان آقانور، بازار کیمیا (فروشندگان مواد شیمیایی تهران)

نشانی انبار : جاده قدیم قم ، شورآباد ، خیابان 60متری

تلفن:  33486591-021

موبایل: 6441760-0912

ایمیل: info[@]melalchimestry.com