مونو اتانول آمین | MEA

مواد شیمیایی صنعتی

مونو اتانول آمین یا MEA یک ترکیب آلی مایع با ویسکوزیته بالا، آبدوست، بی رنگ و دارای بویی مانند آمونیاک است. فرمول شیمیایی این ترکیب به صورت H2NCH2CH2OH است. این ماده به صورت گسترده در بافت های طبیعی زنده یافت می شود و همچنین یکی از اجزای لسیتین است.

مونو اتانول آمین | MEA

مونو اتانول آمین یا MEA یک ترکیب آلی مایع با ویسکوزیته بالا، آبدوست، بی رنگ و دارای بویی مانند آمونیاک است. فرمول شیمیایی این ترکیب به صورت H2NCH2CH2OH است. این ماده به صورت گسترده در بافت های طبیعی زنده یافت می شود و همچنین یکی از اجزای لسیتین است.

MEA در آب، بنزن، اتر و کربن تتراکلرید محلول است . همچنین ترکیب فوق با متانول، استون و گلیسیرین قابل امتزاج است. در حالت معمولی این ماده رطوبت را جذب می کند و می تواند با دی اکسید کربن هوا واکنش دهد، که توسط نور تجزیه و به آرامی توسط هوا اکسید شده و به رنگ زرد و یا قهوه ای در می آید. همچنین این ماده خورنده فلزاتی مانند مس، برنج، آهن، برنز، آلومینیوم و روی است.

مونو اتانول آمین خواص الکل ها و آمین ها را با هم دارد به همین دلیل ظرفیت انجام واکنش شیمیایی با هر دو گروه را دارد.به عنوان یک آمین آلکیل های واسطه هستند و برای تشکیل نمک ها و صابون ها با اسید ها وارد واکنش می شوند و به عنوان یک الکل، آب دوست هستند و می توانند استریزه شوند.

مونو اتانول آمین ، در دمای اتاق تبخیر پایینی دارد و قادر به جذب رطوبت هوا است، دارای بوی آمونیاک است و بسته به درجه حرارت و درجه خلوص می‌تواند به صورت مایع باشد.

روش تولید مونو اتانول آمین

مونو اتانول آمین از واکنش بین آمونیاک و اتیلن اکساید به دست می‌آید. در این واکنش علاوه بر مونواتانول آمین دی اتانول آمین و تری اتانول آمین نیز تولید می شود. نسبت تولید محصولات مختلف با تغییر استوکیومتری واکنش قابل تنظیم است. این واکنش گرماده بوده و می بایست از بالا رفتن دما و رسیدن به نقطه اشتعال ، جلوگیری کرد.

واکنش اتیلن اکساید با آمونیاک به کندی انجام می شود، برای تسریع واکنش به آن آب اضافه می کنند. در فرآیندهای بدون حضور آب از یک راکتور کاتالسیتی بستر ثابت با حضور رزین های تبادلگر یونی یا زئولیت و خاک رس، استفاده می شود. تمام این فرآیند در فاز مایع انجام می شود و فشار در راکتور به اندازه کافی بالاست تا از بخار شدن اکسید اتیلن و آمونیاک در دمای واکنش، جلوگیری کند.

کاربرد های MEA

  • شوینده‌ها: به عنوان یکی از اجزای فرمولاسیون مواد شوینده ظرف شویی و لباسشویی، مواد پاک کننده، شوینده‌های چند منظوره و ضد عفونی کننده ‌ها استفاده می‌شود. همچنین می تواند به عنوان عامل خنثی‌کننده در شوینده‌های ماشین، رطوبت گیرها و حذف کننده‌های موم و جلوگیری از خوردگی به کار رود.
  • موارد مصرف در کشاورزی: مونو اتانول‌آمین، به عنوان عامل خنثی کننده برای امولسیون‌کننده‌ها (امولسیفایر های) آنیونی استفاده شده‌است.
  • تصفیه گازها: اتانول آمین‌ها برای تصفیه گاز طبیعی و گازهای باقی مانده نفت در جذب کربن دی اکسید استفاده می‌شوند. مونو اتانول‌آمین در سیستم های گازی حاوی دی اکسید کربن، می‌تواند به عنوان یک جاذب انتخاب‌پذیر نقش مهمی در تولید آمونیاک، دی اکسید کربن مایع و یخ خشک ایفا کند که در مورد دوم به بازیابی نیاز دارد.
  • سیالات فلزکاری: سیالات فلز کاری به سیالاتی اطلاق می شود که در خنک کردن، روان کردن و جلوگیری از خوردگی فلزات مورد استفاده در ماشین ها و تجهیزات مورد استفاده قرار می گیرند. از این ماده برای خنثی کردن اجزای اسیدی در روان کننده ها، جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی و همچنین در مهارکننده های اختصاصی خوردگی، استفاده می شود.

کاربرد های دیگر

مونو اتانول‌ آمین به عنوان یک ماده برای ساخت آلکانولامیدها، به دلیل واکنش آن با اسید چرب یا روغن نارگیل توصیه می شود. این محصول در بخش‌های مختلف صنعتی مانند شوینده‌ها، روغن‌های روان کننده، محصولات بهداشتی و مراقبت شخصی، معلق کردن مواد معدنی و غیره استفاده می‌شود.

جوهر پرینت: برای کنترل pH در تهیه جوهر و صنایع رنگرزی و نساجی کاربرد دارد.

فرآیندهای تکمیلی نساجی: فرآیند های تکمیلی نساجی عموما به دسته فرآیندهایی گفته می شود که پس از رنگرزی بر روی الیاف انجام می گیرند .

پرداخت چوب: MEA در هر دو فرمولاسیون مس قلیایی چهارتایی (ACQ) و مس آزول که در پرداخت کردن چوب به منظور افزایش مقاومت چوب در برابر آفت و فرسایش به کار گرفته می شوند ، استفاده می شود . هر دو این ترکیبات جایگزین های عاری از آرسنیک برای فرمولاسیون فسخ شده CCA هستند.

بازرگانی ملل

بازرگانی ملل در حوزه خرید و فروش مواد اولیه شیمیایی فعالیت دارد.

سعی ما ارائه مواد با کیفیت با خلوص بالا مطابق با برگه آنالیز و با قیمت مناسب  است.

Goftinoتماس با ما

نشانی دفتر فروش تهران : تهران، سه راه افسریه، بعد ازمیدان آقانور، بازار کیمیا (فروشندگان مواد شیمیایی تهران)

نشانی انبار : جاده قدیم قم ، شورآباد ، خیابان 60متری

تلفن:  33486591-021

موبایل: 6441760-0912

ایمیل: info[@]melalchimestry.com