دکستروز یک نوع شکر ساده از ذرت است. این ماده شبیه فروکتوز است و از لحاظ شیمیایی یکسان با گلوکز است که قند خون است.

دکستروز

دکستروز یک نوع شکر ساده از ذرت است. این ماده شبیه فروکتوز است و از لحاظ شیمیایی یکسان با گلوکز است که قند خون است.
قندهای ساده، از جمله دکستروز، فروکتوز و گلوکز، در غذاها مانند قند ، عسل و نان ظاهر می شود.
دکستروز اغلب در غذاها به عنوان یک شیرین کننده مصنوعی و مواد تشکیل دهنده مانند شربت ذرت فروکتوز ظاهر می شود.
پزشکان ممکن است از این قند ساده برای افزایش قند خون افراد استفاده کنند.
آنها همچنین ممکن است دکستروز را با مواد دیگر ترکیب کنند و آن را تزریق میکنند .

کاربرد های دکستروز

کاربرد دکستروز در مواد غذایی

در مواد غذایی، از دکستروز عمدتاً به دلیل داشتن انرژی و خاصیت شیرین سازی کم استفاده می شود – قدرت شیرین سازی دکستروز کمتر از ساکارز است. به عنوان مثال دکستروز اغلب در محصولات پخت و دسر یافت می شود. این ماده همچنین به عنوان یک نگهدارنده طبیعی برای افزایش ماندگاری محصولی که به آن اضافه شده است مانند مربا میوه استفاده می شود.

کاربرد دکستروز در کودکان

از دکستروز می توان به طور مشابه در بزرگسالان، به عنوان مداخله پزشکی برای افت قند خون، در کودکان استفاده کرد. در موارد افت قند خون شدید در کودکان، اغلب به کودکان از طریق ورید دکستروز داده می شود. درمان سریع و زودرس در کودکان و نوزادان مبتلا به هیپوگلیسمی ضروری است، زیرا کاهش قند خون درمان نشده می تواند منجر به آسیب عصبی شود. اگر آنها قادر به مصرف آن باشند، ممکن است از طریق دهان به کودکان دکستروز داده شود.
در مورد هایپوگلایسمی نوزادان، که می تواند به دلیل اختلالات متعددی مانند نقص متابولیسم یا هیپرانسولینیسم ایجاد شود، نوزادان می توانند مقدار کمی ژل دکستروز به رژیم غذایی خود اضافه کنند تا به آنها در حفظ سطح قند خون سالم کمک کند. با پزشک خود مشورت کنید که چه مقدار دکستروز به رژیم غذایی وی اضافه کند. نوزادانی که زودرس به دنیا می آیند در معرض خطر افت قند خون هستند و ممکن است از طریق IV به آنها دکستروز داده شود.

کاربرد پودر دکستروز در بدن سازی

دکستروز به طور طبیعی کالری متراکم است و بدن برای تجزیه انرژی آسان است. به همین دلیل، پودر دکستروز موجود است و گاهی اوقات به عنوان یک مکمل غذایی توسط بدنسازانی که بدنبال افزایش وزن و عضله هستند استفاده می شود. اگرچه افزایش کالری و تجزیه آسان ماده دکستروز می تواند به نفع بدنسازان یا افرادی باشد که بدنبال افزایش توده عضلانی هستند، اما لازم به ذکر است که دکستروز فاقد سایر مواد مغذی ضروری است که برای تحقق این هدف لازم است. این مواد مغذی شامل پروتئین و چربی است. قندهای ساده پودر دکستروز نیز تجزیه آن را آسان می کند، در حالی که قندهای پیچیده و کربوهیدرات ها ممکن است بیشتر به سود بدن سازان بیایند، زیرا در کمک به چربی سوزی موفق ترند.

کاربرد دکستروز در آب

دکستروز نوعی گلوکز (قند) است. دکستروز ۵٪ آب از طریق IV به داخل ورید تزریق می شود تا مایعات از دست رفته را جایگزین کرده و کربوهیدرات ها را به بدن برساند. دکستروز ۵٪ در آب برای درمان قند خون پایین (کاهش قند خون)، شوک انسولین یا کمبود آب بدن (از دست دادن مایعات) استفاده می شود. دکستروز ۵٪ در آب همچنین برای حمایت غذایی از بیمارانی که به دلیل بیماری، جراحت یا سایر شرایط پزشکی قادر به خوردن غذا نیستند، داده می شود.
از دکستروز ۵٪ در آب بعنوان رقیق کننده (مایع) برای تهیه داروهای تزریقی در کیسه IV استفاده می شود. یک رقیق کننده مقدار زیادی مایعات را فراهم می کند تا مقدار کمی از دارو در آن رقیق شود. این ماده رقیق کننده به شما کمک می کند تا دارو از طریق IV به خون شما منتقل شود. این به مراقبان شما کمک می کند دارو را به آرامی و با اطمینان بیشتر در بدن تزریق کنند. همانطور که گفته شد دکستروز نام قند ساده ای است که از ذرت ساخته می شود و از نظر شیمیایی با گلوکز یا قند خون هیچ تفاوتی ندارد. این ماده کاربرد های فراوانی دارد و از آن می توان در غذا، مکمل های بدنسازی، همچنین برای کودکان زودرس و … استفاده کرد. دکستروز هم‌ به صورت خوراکی و هم به صورت دارو در دسترس است.

دکستروز در صنعت لبنیات و بستنی

دکستروز ایده آل برای تعادل شیرینی های لبنی و تخمیر شده است و ماندگاری محصولات را افزایش می دهد.
در لبنیات منجمد، که شیرینی ملایم و مطلوبی مورد نظر است، دکستروز در بستنی ، آب نبات یخی، یخ های آب و سایر دسرهای منجمد بسیار مفید است. این باعث بهبود خوشمزه شدن و ویژگی های خوب ذوب می شود. ظرفیت آن برای فشار دادن نقطه انجماد به بهبود قابلیت جابجایی بستنی مخلوط شده در دمای – ۱۸ درجه سانتی گراد کمک می کند.
در نوشیدنی های شیر (شکلات یا طعم دار دیگر)، از دکستروز به طور گسترده ای برای کنترل شیرینی کلی در ترکیب با سایر قندها استفاده می شود. علاوه بر این، دکستروز انرژی سریعی را تحویل می دهد.

کاربرد دکستروز در صنعت نوشیدنی

از دکستروز می توان در نوشیدنی هایی مانند نوشیدنی های انرژی زا، آبجو و نوشیدنی های الکلی که در محصولات آبجو کم کالری به عنوان منبع کربوهیدرات قابل تخمیر برای کاهش کالری استفاده می شود، استفاده کرد.

کاربرد دکستروز در صنعت داروسازی

دکستروز برای مصرف خوراکی ممکن است در درمان بیماری های مختلف و تقویت کننده های مواد مغذی مورد استفاده قرار گیرد. اسید گلوکورونیک ممکن است با ترکیبات سمی مانند الکل در کبد ترکیب شود و ترکیبات غیر سمی ایجاد کند و آنها را همراه با ادرار از بدن انسان تخلیه کند، بنابراین سم زدایی حاصل می شود. در صنایع دامپزشکی، گلوکز ممکن است مستقیماً به عنوان عامل آشامیدنی استفاده شود و یا در داروهای مختلف حیوانی به عنوان حامل استفاده شود. از آنجا که فاقد پیروژن است، به طور گسترده ای در تزریق انسان و حیوان در بیمارستان استفاده می شود.

کاربرد دکستروز در صنعت بهداشت و مراقبت شخصی

از دکستروز می توان در فرمولاسیون محصولات حمام، محصولات پاک کننده، آرایش چشم، محصولات مراقبت از پوست، محصولات آرایشی و مراقبت از مو در محصولات آرایشی و بهداشتی و محصولات مراقبت شخصی استفاده کرد.

کاربرد دکستروز در صنعت کشاورزی ، خوراک دام ، طیور

از دکستروز می توان به عنوان ماده بافر کننده دامپزشکی و مکمل غذایی در کشاورزی ، خوراک دام ،خوراک طیور مانند غذای خانگی استفاده کرد.

بازرگانی ملل

بازرگانی ملل در حوزه خرید و فروش مواد اولیه شیمیایی فعالیت دارد.

سعی ما ارائه مواد با کیفیت با خلوص بالا مطابق با برگه آنالیز و با قیمت مناسب  است.

تماس با ما

نشانی دفتر فروش تهران : تهران، سه راه افسریه، بعد ازمیدان آقانور، بازار کیمیا (فروشندگان مواد شیمیایی تهران)

نشانی انبار : جاده قدیم قم ، شورآباد ، خیابان 60متری

تلفن:  33486591-021

موبایل: 6441760-0912

ایمیل: info[@]melalchimestry.com