کلسیم کلراید (Calcium Chloride) یک ترکیب شیمیایی با فرمول CaCl2.xH2O است. نام های دیگر این ترکیب کلرور کلسیم و کلسیم کلرید می باشد. این ماده متشکل از کلسیم و کلر است و غالبا با دو مولکول آب همراه است. این ترکیب به شدت رطوب را جذب می کند و به عنوان نمگیر شناخته می شود.

کلرور کلسیم

کلسیم کلراید (Calcium Chloride) یک ترکیب شیمیایی با فرمول CaCl2.xH2O است. نام های دیگر این ترکیب کلرور کلسیم و کلسیم کلرید می باشد. این ماده متشکل از کلسیم و کلر است و غالبا با دو مولکول آب همراه است. این ترکیب به شدت رطوب را جذب می کند و به عنوان نمگیر شناخته می شود. این ماده باید در بسته بندی هایش ضد هوا و رطوبت نگهداری شود.
کلسیم کلراید بدون آب دارای جرم مولکولی g/mol 110.98 (anhydrous) می باشد. شکل ظاهری این ترکیب کریستال سفید رنگ است. این نمک در آب محلول بوده لذا به عنوان منبعی مناسب که دارای کلسیم است, در واکنش های جانشینی مورد استفاده قرار می گیرد و به آسانی جایگزین کاتیون دیگری می شود. ویژگی جالب این مولکول آزاد کردن گرما در حین حل شدن در آب می باشد که مربوط به بالا بودن آنتالپی حل شدن این ماده است.

انحلال پذیری کلسیم کلرید

در آب

انحلال پذیری کلسیم کلرید در آّب74.5 گرم در 100 میلی لیتر آب است . این امر نشان دهنده انحلال پذیری بالای این نمک در آب است . انحلال این نمک در آب با آزاد شدن مقدار قابل توجهی گرما همراه است ( گرماده است  ) دلیل آن نیز به خاطر منفی بودن آنتالپی آب پوشی این نمک می باشد . کلسیم کلرید با توجه به معادله واکنش زیر با آّ واکنش داده محصولات زیر تولید می کند.

در الکل

کلرید کلسیم در الکل ها نیز تا حدودی حل می شود به  طوری که در 20 درجه مقدار 20% آن در الکل محلول است . به طور مثال در دمای 55 درجه کلسیم کلرید در برهمکنش با متانول به صورت CaCl2·4CH3OH موجود است. ولی در دماهای بالای 55 درجه به صورت  CaCl2·3CH3OH یافت می شود. 

درگلیسیرین

این نمک در گیلیسیرین به آسانی حل می شود و در غلظت های بالا به صورت شیشه مانند در می آید.

کاربرد های کلسیم کلرید

صنایع کشاورزی

یکی از مواد معدنی مورد نیاز برای رشد و سلول سازی گیاهان کلسیم است. برای افزایش میزان کلسیم خاک کلسیم کلرید را با درصد مشخصی به صورت محلول به خاک اضافه می کنند. این کار باعث افزایش مقاوت دیواره های گیاه می شود . 

صنایع شیمیایی

کلرید کلسیم در صنایعی همچون صنعت پلاستیک ،تولید انواع نمک ها کلسیم دار،کاتالیست فرآیند های تصفیه آب ،ایجاد توازن و سفتی در لاستیک خوردرو و …

صنایع نفت و گاز

ویژگی های عملکردی کلسیم کلرید در عملکرد محلول ها ، چگالی کافی برای کنترل فشار را  ایجاد می کند. علاوه بر این، در گل حفاری در صنعت نفت،کلسیم کلرید می تواند نقش یکی از عوامل تورم را ایفا کند. این محلول ها را  در دکل ها و تاسیسات نفتی دریایی و ساحلی که در معرض مستقیم رطوبت هستند  در روند ها تعمیر و حفظ تاسیسات  برای کاهش فعالیت آب و ایجاد نیروهای اسمزی برای جلوگیری از جذب رطوبت  استفاده می کنند. 

صنایع دارویی و پزشکی

کلسیم کلرید یک ماده معدنی است که در درمان فوری تتانیای هیپوکلسمیک (مقادیر غیر طبیعی کلسیم در بدن که باعث اسپاسم عضلات می شود) استفاده می شود. تزریق کلرید کلسیم همچنین در احیاء قلبی ، آریتمی ، هایپرماژمزی ، مصرف بیش از حد مسدود کننده کانال کلسیم بدن و مصرف بیش از حد بتا بلاکر استفاده می شود.

صنایع دام و طیور

کلسیم نه تنها برای تشکیل استخوان و دندان مهم است بلکه در انتقال تکانه های عصبی و انقباض بافت های عضلانی نیز نقش دارد. همچنین برای فرآیندهای لخته شدن خون برای حیوانات و برای بسیاری از آنزیم های موجود در بدن حیوانات به دلیل فعالیت های آنها لازم است.
برای حیوانات زمان های بحرانی برای اطمینان از رژیم های غذایی حاوی کلسیم کافی در دوران بارداری (برای رشد مناسب جنین) و در دوران شیردهی (برای جلوگیری از افزایش بیش از حد کلسیم از استخوان حیوانات شیرده)

صنایع غذایی

کلسیم کلرید به عنوان نگهدارنده  در انواع تنقلات ، نوشیدنی ها ، نوشیدنی های ورزشی و کالاهای مخصوص موجود است. کلسیم کلرید نه تنها از فساد مواد غذایی جلوگیری می کند ، بلکه کلسیم معدنی ضروری بدن را نیز فراهم می کند و باعث افزایش کیفیت غذایی محصول می شود. با توجه به نگرانی های زیاد در مورد  محتوای سدیم زیاد مواد غذایی و عدم مصرف کافی کلسیم ، بسیاری از تولید کنندگان به جای سدیم کلرید ، کلسیم کلریید را به محصولات خود اضافه می کنند.

ایمنی

کلسیم کلرید میتواند موجب تحریک پوست گردد.

بازرگانی ملل

بازرگانی ملل در حوزه خرید و فروش مواد اولیه شیمیایی فعالیت دارد.

سعی ما ارائه مواد با کیفیت با خلوص بالا مطابق با برگه آنالیز و با قیمت مناسب  است.

تماس با ما

نشانی دفتر فروش تهران : تهران، سه راه افسریه، بعد ازمیدان آقانور، بازار کیمیا (فروشندگان مواد شیمیایی تهران)

نشانی انبار : جاده قدیم قم ، شورآباد ، خیابان 60متری

تلفن:  33486591-021

موبایل: 6441760-0912

ایمیل: info[@]melalchimestry.com