نشاسته مودیفاید

مواد شیمیایی و خوراکی

استفاده از نشاسته های اصلاح شده بعلت خواص کاری متعدد، کاربرد آسان و همچنین قیمت مناسب بصورت گسترده ای در صنایع غذایی، دارویی و آرایشی بهداشتی توسعه یافته است. نشاسته های مدیفاید بر اساس نوع تغییراتی که در ساختار ملکولی آنها اعمال شده بصورت تخصصی برای شرایط و اهداف مشخصی مورد استفاده قرار می گیرند.

نشاسته مودیفاید

استفاده از نشاسته های اصلاح شده بعلت خواص کاری متعدد، کاربرد آسان و همچنین قیمت مناسب بصورت گسترده ای در صنایع غذایی، دارویی و آرایشی بهداشتی توسعه یافته است. نشاسته های مدیفاید بر اساس نوع تغییراتی که در ساختار ملکولی آنها اعمال شده بصورت تخصصی برای شرایط و اهداف مشخصی مورد استفاده قرار می گیرند. ایجاد پیوندهای عرضی بین زنجیره های ملکول نشاسته یکی از روشهای مدیفاید نمودن نشاسته است. در این روش تعداد کمی از پیوندهای هیدروژنی بین این زنجیره ها، با پیوندهای قوی کووالانسی جایگزین شده و نشاسته قابلیت تحمل در مقابل شرایط pH پایین، حرارت و تنشهای برشی را بدست می آورد. این نوع از نشاسته های اصلاح شده برای محصولاتی که در جریان فرآیند تولید شرایط مذکور را باید تحمل نمایند استفاده می شود نظیر، انواع سسهای گرم و ماستهای همزده.
نشاسته های مودیفاید پری ژلاتینه علاوه بر تغییراتی که در ساختار ملکولی آنها اعمال شده در مرحله آخر تولید در آب سوسپانسیون شده و تا نقطه ژلاتیناسیون حرارت داده می شوند سپس مجددا خشک شده و بشکل پودر آسیاب می شوند. این نوع از نشاسته در پروسه تولید فرآورده هایی کاربرد دارند که دارای محیط اسیدی بوده و یا تنشهای برشی شدید (میکسینگ یا هموژنیزاسیون) در حین تولید بر آنها اعمال می شود و در پروسه تولید، امکان بالا بردن دما طی فرآیند وجود ندارد نظیر انواع سسهای سالاد، مایونز، کرمهای مغزی شیرینی جات و . . .
تولید نشاسته اصلاح شده می تواند خواص عملکردی جدیدی در نشاسته ایجاد کند و یا باعث تقویت برخی خواص نشاسته گردد. چنین نشاسته ای می تواند جایگزین برخی ترکیبات شیمیایی و صمغ های گران قیمت با عملکرد مشابه گردد. به علاوه تولید چنین محصولاتی از نشاسته طبیعی به عنوان یک مرحله جدید در فرآیند نه چندان پیچیده در کارخانجات تولید نشاسته می تواند باعث افزایش ارزش اقتصادی محصول و سودآوری بیشتر گردد.
بهتر است بدانید
ثبات نشاسته بومی تحت مقادیر و درجه حرارت های مختلف pH به طور نامطلوبی تغییر می کند. به عنوان مثال ، گرانول نشاسته بومی در دمای اتاق در آب محلول نیست و در برابر هیدرولیز توسط آمیلاز بسیار مقاوم است. از این رو نشاسته بومی قابلیت محدودی دارد. به منظور افزایش خواص و عملکرد مانند حلالیت ، بافت ، گرانروی و پایداری حرارتی ، که برای محصول یا نقش مورد نظر در صنعت لازم است ، نشاسته های بومی اصلاح می شوند.
اصلاح بیشتر با استفاده از روشهای فیزیکی و شیمیایی حاصل می شود. اصلاحات آنزیمی و ژنتیکی فرایندهای بیوتکنولوژی هستند که بطور فزاینده ای مورد استفاده قرار می گیرند. در حالی که روشهای اصلاح فیزیکی مانند گرم شدن بیش از حد ، گرمایش خشک ، تغییر فشار اسمزی ، یخ زدگی و ذوب شدن عمیق متعدد ، روند کنترل فشار کنترل شده و غیره ساده و ارزان به نظر می رسند . اصلاح شیمیایی شامل افزودن  بخشهای عملکردی جدید از طریق گروههای هیدروکسیل  به مولکول نشاسته است که منجر به تغییر مشخص در ویژگی فیزیکوشیمیایی آن می شود.

کاربرد نشاسته مودیفاید در صنایع غذایی

نشاسته فراوانترین ذخیره کربوهیدراتی در گیاهان است و در برگها ، گلها ، میوه ها ، دانه ها ، انواع مختلف ساقه و ریشه یافت می شود. نشاسته توسط گیاهان به عنوان منبع کربن و انرژی استفاده می شود. زنجیره بیوشیمیایی مسئول سنتز نشاسته شامل مولکول های گلوکز تولید شده در سلولهای گیاهی توسط فتوسنتز است. نشاسته در کلروپلاست های برگهای سبز و آمیلوپلاست ها ، اندامک هایی که مسئول سنتز ذخیره نشاسته غلات و غده ها هستند ، تشکیل می شود.
نشاسته مودیفاید مدت زیادی است که تولید شده است و کاربردهای آن در صنایع غذایی واقعاً زیاد است. از کاربردهای اصلی آن می توان به استفاده از آن به عنوان جایگزین چربی ، به عنوان بهبود دهنده بافت ، افزایش ثبات در برابر برش و دما و برای  خوش عطر و طعم کردن روغن ها اشاره کرد. برخی از کاربردهای نشاسته مودیفاید در ادامه شرح داده شده است.

غذای منجمد

برای ایجاد ثبات در محصولات غذایی از مواد نشاسته ای در غذاهای منجمد داخل بطری استفاده می شود تا باعث افزایش ثبات در برابر انجماد و، ذوب و تجزیه مجدد شود.

کپسوله سازی طعم

نشاسته اصلاح شده برای محصور سازی یا حفظ عطر و طعم محصولات غذایی استفاده می شود. مشتقات اکتنیل سوکسینیله شده و سایر هیدرولیزات های نشاسته برای کپسوله سازی طعم استفاده می شود.

محصولات لبنی

نشاسته اصلاح شده به روش گسترده تری در محصولات لبنی استفاده می شود و باعث افزایش ویسکوزیته  ، توانایی برش ، احساس بهتر در دهان و ثبات محصولات می شود. در پودینگ ها از نشاسته برای افزایش ویسکوزیته و نرمی استفاده می شود. به عنوان مثال از نشاسته در ماست و خامه ترش برای کنترل سینرژیز و افزایش ضخامت استفاده می شود.

غذای کنسرو شده

فرآیند کنسرو سازی  با دستیابی به دمای کافی برای از بین بردن یا غیرفعال کردن میکروب های مسمومیت غذایی یا فساد ، ماندگاری مواد غذایی را تا چندین سال حفظ می کند. از نشاسته معمولاً برای غلیظ کردن ، تثبیت و تقویت احساس طعم غذاهای کنسرو شده مانند پودینگ ، پرکننده های شیرینی پزی ، سوپ ها ، سس ها و گندم استفاده می شود.

بازرگانی ملل

بازرگانی ملل در حوزه خرید و فروش مواد اولیه شیمیایی فعالیت دارد.

سعی ما ارائه مواد با کیفیت با خلوص بالا مطابق با برگه آنالیز و با قیمت مناسب  است.

تماس با ما

نشانی دفتر فروش تهران : تهران، سه راه افسریه، بعد ازمیدان آقانور، بازار کیمیا (فروشندگان مواد شیمیایی تهران)

نشانی انبار : جاده قدیم قم ، شورآباد ، خیابان 60متری

تلفن:  33486591-021

موبایل: 6441760-0912

ایمیل: info[@]melalchimestry.com