بتائین | کوکامیدو پروپیل بتائین

مواد اولیه شوینده

بتایین در آب، اتانول و ایزو پروپانول محلول است ولی در روغن های معدنی نامحلول است. معمولاً غلظت های ۳ تا ۲۰ درصد آن استفاده می شود و با همه انواع سورفکتانت ها سازگاری دارد . این ماده یک سورفکتانت آمفوتری است و یک سر آنیونی و یک سر کاتیونی دارد.

بتائین | کوکامیدو پروپیل بتائین

این ماده در آب، اتانول و ایزو پروپانول محلول است ولی در روغن های معدنی نامحلول است. معمولاً غلظت های ۳ تا ۲۰ درصد آن استفاده می شود و با همه انواع سورفکتانت ها سازگاری دارد. مایع شفاف،دارای بوی خاص منحصر به فرد، بی رنگ متمایل به زرد کمرنگ.

این ماده یک سورفکتانت آمفوتری است و یک سر آنیونی و یک سر کاتیونی دارد. خواص کف کنندگی این ماده بسیار مطلوب بوده و کف پایدار و نرمی ایجاد می کند. این ماده زیست تخریب ناپذیر است.

کاربرد بتائین

کوکامیدو پروپیل بتائین به طور بسیار گسترده در محصولات مراقبت شخصی و پاک کننده های خانکی به عنوان عامل کف کننده و پاک کننده مصرف می شود.

در محصولات مراقبت از مو مانند شامپوها و نرم کننده ها و غیره مصرف می شود. این ماده برای مو ضروری است و باعث تخلیه بار استاتیک بر روی موها می شود. از وز وز شدن و پراکندگی موی سر در هوا جلوگیری می کند و باعث می شود مو خوش حالت شود.

در محصولات حمام و مراقبت از بدن مثل صابون های مایع، شوینده های بدن و ژل ها و کف های حمام و محصولات مراقبت از کودک از این محصول استفاده می شود.

در ترکیبات دئودورانت (بوگیر) و لوسیون های پس از ریش تراشی (افترشیو) استفاده می شود.

در شوینده ها، پاک کننده های سطوح این محصول به دلیل قدرت زیاد آن در شستشو و معلق کردن ذرات و جرم ها بسیار محبوبیت دارد و استقامت خوبی نیز در برابر سازنده ها و بیلدرهای شوینده ها و الکترولیت ها و بخش های اسیدی و بازی دارد.

کوکامیدو پروپیل بتایین در صورت مخلوط شدن با سولفات های الکل چرب یا سولفات های اتر الکل چرب خواص هم نیروزادی (بدین معنی که خیلی بیشتر از حد مورد نیاز مطلوب و مثمرثمر واقع می شوند) از خود نشان می دهند و ویسکوزیته فرمول را افزایش می دهند.

بتایین در صنایع مختلف کاربردهای مختلفی دارد

عامل بازدارنده هوا برای سیمان، سولفات کلسیم متبلور، تخته های دیواری و پاک کننده برای سطوح روغنی در صنعت سیمان.

به عنوان سورفکتانت برای جلوگیری از کف.

به عنوان بازدارنده خوردگی در سیستم های فلزی.

انبارش بتایین

در مکان خشک و تمیز انبارش شود. درب مواد را بسته نگه داشته شود. دمای انبار بایستی بین ۲۵ تا ۳۵ درجه سانتیگراد باشد. در کانتینرهای آکبند یا آب بندی شده و در شرایط توصیه شده جهت انبارش این ماده تا یک سال دوام دارد. مقادیر بیرون ریخته شده را مطابق با مقررات و الزامات آن پاکسازی کنید. از بلعیدن، تماس با چشم و تماس طولانی مدت با پوست و لباس خودداری شود. در صورت تماس با چشم و پوست به فوریت های پزشکی مراجعه شود. حداکثر میزان پشته سازی ۱ + ۱ است.

اثرات جانبی، بیماری ها، اثرات زیست محیطی کوکامیدو پروپیل بتائین (CAPB)

کوکامیدوپروپیل بتائین یک سورفکتانت آمفوتری است که در طبقه بندی مواد شوینده در گروه آمیدو پروپیل بتائین ها قرار دارد. این ماده از اختلاط روغن نارگیل خام و ۳–دی متیل آمینو مشتق می شود. کوکامیدوپروپیل بتائین که معمولا بتائین نامیده می شود، به طور گسترده به عنوان یک سورفکتانت و عامل بالا برنده ویسکوزیته در محصولات مراقبت شخصی و آرایشی بهداشتی استفاده می شود. بتائین مشابه با اکثر دیگر عوامل پاک کننده عمل می کند و با چربی ها، آب و چرک مخلوط می شود و سپس آب کشی می شود.

محصولاتی که حاوی کوکامیدو پروپیل بتائین هستند دارای برچسب هایی با مضمون حساسیت زا و مضر، حساس کننده پوست، خورنده و خطرناک برای محیط زیست می باشند. با این وجود، گاهی بر روی برخی محصولات لیبل «طبیعی» و یا «مواد پایه نارگیل» نوشته شده است. مصرف این ماده همراه با واکنش های حساسیت پوستی است که ناشی از وجود خود کوکائید پروپیل بتائین و ناخالصی های موجود در آن مانند ۳- دی متیل آمینو پروپیل آمین است.

کوکامیدوپروپیل بتایین می تواند موجب حساسیت پوستی و چشمی، خارش، تورم و التهاب و احساس سوزش گردد.

معمولاً نواحی آسیب پذیر عبارتند از: سر، گردن، دست ها و پاها. این ماده معمولاً موجب آسیب های جدی به چشم و پوست و واکنش های آلرژیکی حاد پوست را به وجود می آورد. کوکامیدوپروپیل بتایین برای موجودات آبی بسیار سمی است و باقیمانده های آن می تواند اثرات منفی طولانی مدت بر روی ارگانیسم های آبی داشته باشد.

موادی که ممکن است حاوی بتائین کوکامیدو پروپیل باشد

محصولات بهداشتی حمام یا محصولاتی که لیبل طبیعی و یا پایه نارگیل دارند ممکن است حاوی کوکامید پروپیل بتایین باشند. از این دسته می توان به شامپوها، صابون ها، نرم کننده های مو، اسپری مو، خمیر دندان ها، محصولات مربوط به استحمام کودک، محصولات کفی کودکان، محلول های لنزهای تماسی، پاک کننده های آرایشی، ژل های حمام و دیگر محصولات پاک کننده پوست اشاره کرد. از دیگر مواردی که با بدن مستقیماً سر و کار ندارند می توان به محصولات پاک کننده خانگی، شوینده های لباس، مایعات شوینده ظروف و دست، پاک کننده سطوح سخت و مواد آنتی استاتیک اشاره نمود.

چطور از کوکامیدو پروپیل یا بتایین اجتناب نماییم؟

همواره لیبل محصولاتی که می خرید را مشاهده نمایید و اگر روی لیبل آن کلمه طبیعی نوشته شده است، در مواد اولیه آن به دنبال اصطلاح بر پایه نارگیل یا کوکامیدو پروپیل بتائین بگردید. اسامی این ماده در بالا ذکر شده است. هنگامی که در اثر مصرف این ماده حساسیت چشمی ایجاد شد سریعاً چشم را با آب فراوان شستشو دهید. اگر کهیر یا اگزمای پوستی ایجاد شد آن را به خوبی با آب شستشو دهید. در صورت بلعیدن به سرعت با فوریت های پزشکی تماس بگیرید. در صورت مشاهده موارد فوق الذکر مصدوم را به سرعت به نزدیکترین واحد فوریت های پزشکی ببرید. از مصرف محصولاتی حاوی این مواد سمی خصوصاً برای کودکان بپرهیزید.

البته بایستی در نظر داشت که سمیت این ماده مربوط به وجود دو نوع آلودگی در آن است که عبارتند از: دی متیل آمینو پروپیل آمین و لورامیدو پروپیل دی متیل آمین. در صورتی که غلظت این دو نوع ناخالصی به حداقل رسیده باشد سمیت بتائین نیز کاهش می یابد.

بازرگانی ملل

بازرگانی ملل در حوزه خرید و فروش مواد اولیه شیمیایی فعالیت دارد.

سعی ما ارائه مواد با کیفیت با خلوص بالا مطابق با برگه آنالیز و با قیمت مناسب  است.

Goftinoتماس با ما

نشانی دفتر فروش تهران : تهران، سه راه افسریه، بعد ازمیدان آقانور، بازار کیمیا (فروشندگان مواد شیمیایی تهران)

نشانی انبار : جاده قدیم قم ، شورآباد ، خیابان 60متری

تلفن:  33486591-021

موبایل: 6441760-0912

ایمیل: info[@]melalchimestry.com