ادتا دو سدیم | ادتا چهار سدیم

مواد اولیه شوینده

ادتایا اتیلن دی آمین تترا استیک اسید ( ادتا دو سدیم و ادتا چهار سدیم ) یک عامل کیلیت ساز و کمپلکس دهنده است که با بسیاری از کاتیون های فلزی، پیوند برقرار کرده و آنها را به دام می اندازد. از این ترکیب در بسیاری از فرآیندهای تحقیقاتی برای جداسازی یا خالص سازی محلول ها استفاده می شود.

ادتا دو سدیم | ادتا چهار سدیم

ادتایا اتیلن دی آمین تترا استیک اسید، یک عامل کیلیت ساز و کمپلکس دهنده است که با بسیاری از کاتیون های فلزی، پیوند برقرار کرده و آنها را به دام می اندازد. از این ترکیب در بسیاری از فرآیندهای تحقیقاتی برای جداسازی یا خالص سازی محلول ها استفاده می شود. ادتا به صورت ادتا دو سدیم  ( ادتا ۲ سدیم ) و ادتا چهار سدیم ( ادتا ۴ سدیم ) موجود است.

باز مزدوج ادتا ترکیبی با نام اتیلن دی آمین تترا استات است. این ترکیب برای افزایش انحلال رسوبات آهکی در آب به کار می رود.

کاربرد ادتا

از ادتا در صنایع مختلف، پزشکی، داروسازی، تولید محصولات آرایشی و بهداشتی و آزمایشگاه های علمی و تحقیقاتی استفاده می شود. حذف یون های مزاحم در فرآیند تهیه خمیر کاغذ، کاتیون های موجود در تصفیه خانه های آب و فاضلاب، حذف یون های آهن در آب، حذف برخی از ترکیبات آلی در آب، حذف کاتیون های منیزیم و کلسیم در تولید محصولات شوینده، حذف کاتیون آهن در تولید محصولات و مواد کشاورزی، نمونه هایی از مهم ترین کاربردهای ادتاهستند.

خواص فیزیکی و شیمیایی ادتا

  • فرمول مولکولی: C10H16N2O8
  • جرم مولی: ۲۴۴/۲۹۲ گرم بر مول
  • ظاهر: کریستال های بی رنگ (مایل به سفید) و بی بو
  • دانسیته: ۸۶۰/۰ گرم بر سانتی متر مکعب
  • آنتالپی تشکیل استاندارد: ۴/۱۷۶۵ – تا ۱۷۵۸ – کیلوژول بر مول
  • آستانه خطر – آستانه حد تشخیص: ۱۰۰۰ میلی گرم در ۱ کیلوگرم ازادتا
  • نقطه ذوب / انجماد: ۲۲۰ درجه سانتی گراد
  • نقطه تجزیه: ۲۴۰ درجه سانتی گراد
  • حلالیت در آب: نسبتاً محلول است

بسته بندی

خرید و فروش ادتا به عنوان یک ماده شیمیایی جامد و خشک در بسته بندی های مختلف انجام می گیرد. بسته بندی های این محصول با توجه به نوع کاربری آن طراحی می شود. برای مصارف آزمایشگاهی از ادتا در بسته بندی های ۱ تا ۱۰ کیلوگرمی استفاده می شود اما بسته بندی ادتا برای مصارف صنعتی، عموماً در مقادیر استاندارد ۲۵ کیلوگرمی و در مقیاس انبوه، به صورت ۱۰۰۰ کیلوگرمی در کیسه های مخصوص وجود دارند. بسته به نیاز واحدهای صنعتی و مصرف مشتریان، ثبت سفارش خرید ادتا در وزن های مختلف انجام می گیرد. قیمت ادتا با توجه به برند تولید کنند و نوع بسته بندی های متفاوت خواهد بود.

نکات ایمنی و نحوه نگهداری

تماس ادتا با پوست دست و چشم ها موجب تحریک آنها خواهد شد. در این صورت باید محل تماس با ماده شیمیایی را با آب، حداقل به مدت ۱۵ دقیقه، شستشو داد.

محل نگهداری و ذخیره بسته بندی های مخصوص ادتا باید به دور از منابع تولید گرما و حرارت قرار داشته باشد. در صورت آتش سوزی، گازهای سمی و تحریک کننده تنفسی از این ماده در فضا پراکنده می شود.

ادتا از نظر اشتعال پذیری در گرید ۱ قرار دارد. برای خاموش کردن شعله هایی که ترکیب ادتا در آن وجود دارد باید از کف دی اکسید کربن، کف خاموش کننده یا اسپری آب استفاده کرد.

انبار ذخیره و نگهداری ادتا باید از تهویه مناسب برخوردار باشد تا بتواند غبارات موجود در هوا را از انبار، حذف کند.

بسته های ادتا باید به دور از تابش نور مستقیم خورشید، انبار شوند. از تماس بسته ها با محیط های مرطوب، جداً خودداری شود.

ادتا در دمای اتاق، پایدار است و باید درب ظروف یا کیسه های حاوی این ماده، همیشه بسته باشد.

در اثر تجزیه این ترکیب، سایر مواد شیمیایی خطرناک نظیر اکسیدهای نیتروژن، مونوکسید کربن، کف سمی و گازهای کربن دی اکسید، تولید می شوند.

ترکیباتی نظیر اکسید کننده ها، بازهای قوی، آلومینیوم، مس، آلیاژهای مس و نیکل، با ادتا ناسازگار هستند.

بازرگانی ملل

بازرگانی ملل در حوزه خرید و فروش مواد اولیه شیمیایی فعالیت دارد.

سعی ما ارائه مواد با کیفیت با خلوص بالا مطابق با برگه آنالیز و با قیمت مناسب  است.

Goftinoتماس با ما

نشانی دفتر فروش تهران : تهران، سه راه افسریه، بعد ازمیدان آقانور، بازار کیمیا (فروشندگان مواد شیمیایی تهران)

نشانی انبار : جاده قدیم قم ، شورآباد ، خیابان 60متری

تلفن:  33486591-021

موبایل: 6441760-0912

ایمیل: info[@]melalchimestry.com