روغن پالم

مقالات چهارشنبه, 05 آذر 1399 14:47

روغن پالم یا نخل نوعی روغن گیاهی است که از مغز میوه نخل روغنی استخراج می‌شود. به‌کارگیری روغن نخل به‌عنوان سوخت گیاهی از چند سال اخیر، موجب افزایش تقاضای جهانی و در نتیجه افزایش قیمت آن هم شده‌است. کشور مالزی بزرگ‌ترین تولیدکننده روغن نخل در دنیا است و در اکثر خیابانهای شهرهای مالزی این درخت به فراوانی دیده می شود

روغن پالم

روغن پالم یا نخل نوعی روغن گیاهی است که از مغز میوه نخل روغنی استخراج می‌شود. به‌کارگیری روغن نخل به‌عنوان سوخت گیاهی از چند سال اخیر، موجب افزایش تقاضای جهانی و در نتیجه افزایش قیمت آن هم شده‌است. کشور مالزی بزرگ‌ترین تولیدکننده روغن نخل در دنیا است و در اکثر خیابان های شهرهای مالزی این درخت به فراوانی دیده می شود.

مثل تمام روغن های گیاهی روغن نخل حاوی کلسترول نیست اما مصرف چربی اشباع شده کلسترول LDL و HDLرا افزایش می دهد. روغن نخل یک ماده رایج پخت و پز در کمربند استوایی، افریقا،اسیای جنوب شرقی و بخش هایی از برزیل است. این روغن برای پایین آوردن هزینه ها در صنایع غذایی تجاری و اشباع محصول تصفیه شده برای سرخ کردن هم استفاده می شود

روغن پالم دومین کالای صادراتی مالزی با آینده ای نامعلوم روبرو است. مالزی دومین تولیدکننده روغن نخل در جهان است و این کالا نیز از نظر ارزش، دومین صادرات این کشور است، اما صنعت محلی روغن نخل با توجه به قیمتهای بی ثبات و ادامه مخالفت توسط آینده، نامشخص است. مالزی همچنین با 32.6٪ از سهم بازار بین المللی صنعت روغن نخل، پشت سر اندونزی (51.7٪) دومین کشور بزرگ تولیدکننده و صادر کننده روغن پالم در سطح جهان است. به گفته این، ارزش صادرات روغن نخل به عنوان بی ثبات توصیف شده است، به ویژه با توجه به اینکه این کشور در مدت 5 سال از سال 2015 تا 2019 شاهد افت 42.1 درصدی در صادرات حمل و نقل روغن نخل بوده است. یکی از مهمترین عوامل مؤثر در کاهش روغن نخل در سالهای اخیر، نگرش خصمانه و خصومت آشکار اتحادیه اروپا نسبت به کالا است. در مارس سال گذشته، اتحادیه اروپا به این نتیجه رسید که کشت روغن نخل با بالاترین سطح جنگل زدایی بر اساس بهترین داده های علمی موجود از سال 2008 تا 2015 انجام شده است..

کاربرد روغن پالم

آنتی اکسیدان های روغن پالم قرمز مثل توکوتری نولز و کاروتنوئیدها به خاطر خواص درمانی که ادعا می شد به مواد غذایی و لوازم آرایش اضافه می شد و در مواد آرایشی خانم ها استفاده می شود و قسمت اعظم تولیدات آرایشی به روغن پالم وابسته است. مطالعاتی در سال 2009 میزان انتشار اکرول را آزمایش کرد. نشان داد که یک محصول سمی و بد بود حاصل از تجزیه گلیسرول از قسمت عمیق سرخ کردن سیب زمینی در روغن پالم قرمز و زیتون و روغن آفتابگردان اشباع نشده حاصل می شود.

سوخت زیستی

روغن نخل را می توان به عنوان بیودیزل (سوخت زیستی) که آن هم معمولا به عنوان روغن پالم متیل استر شناخته شده است استفاده کرد.این روغن متیل استر از طریق یک فرایند به نام تبادل استری ایجاد شده است. سوخت زیستی روغن پالم معمولا برای ساخت بیودیزل آن مخلوط با سایر سوخت ها مخلوط می شود. بیو دیزل روغن پالم استاندارد N14212 اروپا را برای سوخت زیستی دریافت کرد. بزرگ ترین واحد تولید این سوخت در جهان در سال 2011 فنلاند بود که روغن بیو دیزل گیاهی را در سنگاپور افتتاح کرد.

بمب ناپالم

نمک های آلومینیوم اسید پالمتیک و اسید نفتنیک در طول جنگ جهانی دوم برای تولید بمب ناپالم با هم ترکیب شده بودند که از معروفترین بمب های آتش زا تا چند دهه قبل بود .

مشکل روغن نخل چیست؟

روغن پالم یکی از محرک های اصلی جنگل زدایی دنیا و از بین بردن زیستگاه گونه های در معرض خطر انقراض مانند ، اورانگوتان و فیل های کوتوله ، کرگدن سوماتران است. از بین بردن جنگل ها همراه با تبدیل خاک غنی از کود گیاهی و کربن به میلیون ها تن از گازهای گلخانه ای که به درون اتمسفر وارد و به تغییرات آب و هوایی کمک می کند و استثمار کارگران و کودکان کار می انجامد.

چرا روغن های گیاهی دیگری را جایگزین نمی شوند ؟

روغن پالم یک محصول فوق العاده کارآمد است و در مقایسه با روغن های گیاهی دیگر بیشتر تولید می شود . در سطح جهانی، این روغن 35 % تقاضای روغن گیاهی جهان را تنها در 10 درصد از زمین تامین می کند. برای گرفتن همان مقدار روغن جایگزین مثل روغن سویا یا روغن نارگیل، به چیزی بین 4 تا 10 برابر زمین بیشتر نیاز خواهید داشت، که این باعث مشکل در بخش های مختلف جهان خواهد شد و دیگر زیستگاه و گونه های دیگر را تهدید خواهد کرد.

علاوه بر این، روغن پالم یک محصول مهم برای تولید ناخالص داخلی، اقتصادهای نو ظهور است و میلیون ها کشاورز هستند که به تولید آن برای امرار معاش خود وابسته هستند. تحریم این روغن همیشه پاسخ نیست.

عوارض جانبی روغن پالم

چربی های اشباع شده طبیعی که روغن پالم را تشکیل می دهند، چگالی کلسترول را در بدن انسان افزایش می دهد و با مسدود شدن رگ ها منجر به ایست قلبی می شود. تولید آن خطر زیست محیطی به همراه دارد چون علت اصلی گرم شدن جهانی هوای کره زمین و تغییرات در شرایط کلی آب و هوایی است. این اتفاق زمانی رخ می دهد که زمین ها با آتش پاک سازی می شود دود این آتش سوزی ها، هفته ها و گاهی ماه ها در هوا پر می شود.

از دلایل اصلی انقراض ، حیواناتی که گفته شد است و برای تهیه بمب های ناپالم در طول جنگ جهانی دوم از این روغن استفاده می شده است.

روغن های کنجد، ذرت، سویا و آفتابگردان نسبت به روغن پالم گران تر هستند به همین دلیل بیشتر از این روغن استفاده می شود و در دو سال اخیر آمار واردات این محصول افزایش یافته است.

بازرگانی ملل

بازرگانی ملل در حوزه خرید و فروش مواد اولیه شیمیایی فعالیت دارد.

سعی ما ارائه مواد با کیفیت با خلوص بالا مطابق با برگه آنالیز و با قیمت مناسب  است.

Goftinoتماس با ما

نشانی دفتر فروش تهران : تهران، سه راه افسریه، بعد ازمیدان آقانور، بازار کیمیا (فروشندگان مواد شیمیایی تهران)

نشانی انبار : جاده قدیم قم ، شورآباد ، خیابان 60متری

تلفن:  33486591-021

موبایل: 6441760-0912

ایمیل: info[@]melalchimestry.com