پارافین کلره چیست؟

مقالات چهارشنبه, 05 آذر 1399 14:24

پارافین کلره (CP) زنجیره ای از هیدروکربن هایی هستند که با کلر ترکیب شده اند. این ماده با توجه به طول زنجیره کربن و درصد کلرزنی آنها طبقه بندی می شوند، طول زنجیره کربن به طور کلی از C10 تا C30 و کلرزنی تقریباً از 35٪ تا بیش از 70٪ وزن آنها است.

پارافین کلره (Chlorinated Paraffin) چیست؟

پارافین کلره (CP) زنجیره ای از هیدروکربن هایی هستند که با کلر ترکیب شده اند. این ماده با توجه به طول زنجیره کربن و درصد کلرزنی آنها طبقه بندی می شوند، طول زنجیره کربن به طور کلی از C10 تا C30 و کلرزنی تقریباً از 35٪ تا بیش از 70٪ وزن آنها است. پارافین کلره ها از کلراسیون بخش های پارافین که از تقطیر نفت حاصل شده اند، ساخته می شوند. پارافین کلره ها تا حد زیادی بی اثر بوده و تقریباً در آب قابل حل نیستند و فشار بخار بسیار پایینی دارند. بیشتر محصولات تجاری آن مایع بوده و از ویسکوزیته نسبتاً کم تا بسیار زیاد متغیرند. همچنین انواع جامد آن حاوی 72-70% کلر هستند. سه ماده اولیه متداول تجاری مورد استفاده، پارافین هایی با رنج تعداد کربن: زنجیره کوتاه (C10-13)، زنجیره متوسط (C14-17)، زنجیره بلند (C18-30) هستند.

این هیدروکربن ها با کلر واکنش داده و در نتیجه پارافین های کلردار با زنجیره ای از کربن ها به طول های مختلف و با درجه های متفاوت کلرزنی تولید می کنند. بنابراین پارافین های کلردار گروهی از مواد شیمیایی پیچیده هستند. فرمول کلی پارافین کلره CxH (2x-y+2) Cly است. همانطور که در بالا نشان داده شده است، اکثر محصولات پارافین کلره را می توان در یک ماتریس 15 سلولی به تصویر کشید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از بهترین قیمت ها و چگونگی خرید این ماده در ادامه ی این مقاله با سورن شیمی همراه شوید.

پارافین کلره چگونه تولید می شود؟

به طور معمول پارافین های کلردار در یک فرآیند دسته ای کلرزنی به پارافین های نرمال مایع یا موم مذاب، تولید می شوند. این واکنش گرمازا است و منجر به تولید اسید هیدروکلریک جانبی می شود. پس از حذف آثار باقیمانده اسید، دسته های تمام شده با افزودن مقدار کمی روغن گیاهی اکسید شده تثبیت می شوند.

پارافین کلره (Chlorinated Paraffin) در کجاها یافت میشود؟

مطالعات نشان داده پارافین کلره را میتوان از هوا (اتمسفر و محیط داخلی)، آب (محیط آبزی، رودخانه ها، دریاچه ها و اقیانوس ها)، گرد و غبار، رسوبات، خاک و لجن و فاضلاب استخراج کرد. جالب توجه است که این ماده در مواد غذایی، لبنیات، روغن پخت و پز (اگرچه نمی توانند دلیل آن را توضیح دهند)، کرم های خاکی و سایر حیوانات و شیر مادر نیز یافت شده است.

کاربردها و مزایای پارافین کلره

پارافین کلره از زمان معرفی(تقریباً 40 سال پیش) در سراسر جهان به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفته است. در مواردی که پایداری شیمیایی بشدت مورد نیاز باشد از پارافین کلره، استفاده میکنند. کاربرد اصلی CP در مایعات برش صنعتی، به ویژه در ساخت خودرو و قطعات خودرو است. CP علاوه بر استفاده در روغنهای برش، در بسیاری از رنگهای تجاری، چسبها، درزگیرها و آب بندها نیز استفاده می شود. کاربردهای پارافین های کلر دار از مواد افزودنی فشار شدید در روان کننده ها تا نرم کننده های ثانویه در رنگ ها و پلاستیک ها و بازدارنده های شعله در پلاستیک ها و منسوجات مختلف است. برای هر ماده اولیه، افزایش مقدار کلر باعث تولید محصولاتی با ویسکوزیته و چگالی بالاتر می شود. پارافین های کلردار با بسیاری از حلال های آلی مانند هیدروکربن های آلیفاتیک و معطر، حلال های کلر، کتون ها و استرها قابل اختلاط هستند.

آیا پارافین کلره (Chlorinated Paraffin) سمی است؟

سمی بودن هر ماده به طور معمول از نظر اثرات حاد و مزمن آن بیان می شود. برای پارافین های کلر دار، این مساله مربوط می شود به قرار گرفتن در معرض کوتاه مدت (به طور معمول تک دوز) و قرار گرفتن در معرض طولانی مدت یا مکرر آن (ممکن است در محل کار تجربه شود). نتایج حاصل از مطالعات حیوانی به وضوح نشان می دهد که پارافین های کلره سمیت حاد بسیار کمی دارند. درجه های مختلف آزمایش شده و دوزهای 4 تا 10 گرم در کیلوگرم هیچ نشانه ای از سمیت نشان نمی دهد. این مقدار می تواند معادل نوشیدن یک دوز واحد، حدود 600-250 میلی لیتر پارافین کلر دار مایع برای یک فرد معمولی باشد. اما در مطالعات طولانی مدت مشخص شده است که پارافین های کلر دار اثرات سمی بر کلیه و کبد حیواناتی که در معرض آن قرار گرفته اند گذاشته است.

عوارض

سه راهی که هر ماده شیمیایی می تواند از طریق آنها به بدن وارد شود، بلع(از طریق دهان)، استنشاق و تماس با پوست است. در طول استفاده صنعتی، ما معمولاً فقط به دو مورد آخر توجه می کنیم، از آنجا که فشار بخار پارافین کلره بسیار کم است، احتمال استنشاق این ماده کم است. در عین حال، اگر پارافین های کلر دار در حین کار حرارت ببینند و گرم شوند، ممکن است برای افرادی که در معرض این ماده قرار دارند مقداری بخار زدگی ایجاد شود. این بخارات ممکن است حاوی مقدار کمی (HCl) که تحریک کننده است باشد و توصیه می شود در این شرایط تهویه مناسب فراهم شود. همچنین مطالعات نشان داده اند که تحریک پوست (و چشم) توسط این ماده بسیار کم است و پارافین های کلره شده به طور قابل توجهی از طریق پوست جذب نمی شوند.

مواد سازگار و ناسازگار با CP

مواد سازگار: فولاد نرم، فولاد ضد زنگ، پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE)، رزین های پلی استر غیر اشباع تقویت شده

مواد ناسازگار: پلی وینیل کلراید (PVC)، پلی پروپیلن (PP)، پلی تترا فلورواتیلن (PTFE)

شرایط نگهداری

این ماده را در ظروف اصلی خودشان، به صورت در بسته و در مکانی خنک و دارای تهویه مناسب و به دور از تابش مستقیم نور خورشید، منابع احتمالی آلودگی، جرقه و شعله های آتش نگهداری کنید.

خرید پارافین کلره

پارافین کلره کاربردهای بیشماری در صنایع مختلف دارد، اگر به این ماده شیمیایی ارزشمند نیاز پیدا کردید، ما لذت یک خرید راحت و بی دردسر را تجربه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر، استعلام قیمت و خرید پارافین کلره با بازرگانی ملل تماس بگیرید.

بازرگانی ملل

بازرگانی ملل در حوزه خرید و فروش مواد اولیه شیمیایی فعالیت دارد.

سعی ما ارائه مواد با کیفیت با خلوص بالا مطابق با برگه آنالیز و با قیمت مناسب  است.

تماس با ما

نشانی دفتر فروش تهران : تهران، سه راه افسریه، بعد ازمیدان آقانور، بازار کیمیا (فروشندگان مواد شیمیایی تهران)

نشانی انبار : جاده قدیم قم ، شورآباد ، خیابان 60متری

تلفن:  33486591-021

موبایل: 6441760-0912

ایمیل: info[@]melalchimestry.com