روش تولید متانول چگونه است؟

مقالات شنبه, 02 مرداد 1400 13:36

متانول از ساده ترین الکل هاست که به خاطر کاربرد زیاد آن در صنعت به الکل صنعتی نیز معروف است. این ماده شیمیایی مایعی بی رنگ و فرار و به عنوان حلال، سوخت و ضدیخ کاربردهای زیادی دارد. با وجود استفاده های فراوان آن در صنایع مختلف ماده ایی بسیار سمی است و مصرف آن می تواند منجر به کوری و حتی مرگ شود. اما روش تولید متانول چگونه است؟ در ادامه ی مقاله با ما همراه باشید تا با فرایند تولید این ترکیب بیشتر آشنا شوید.

متانول از ساده ترین الکل هاست که به خاطر کاربرد زیاد آن در صنعت به الکل صنعتی نیز معروف است. این ماده شیمیایی مایعی بی رنگ و فرار و به عنوان حلال، سوخت و ضدیخ کاربردهای زیادی دارد. با وجود استفاده های فراوان آن در صنایع مختلف ماده ایی بسیار سمی است و مصرف آن می تواند منجر به کوری و حتی مرگ شود.

تولید متانول

از رابج تربن روش تولید متانول می توان به روش های زیر اشتره کرد :

روش سنتی

این ماده از گاز سنتز تولید می شود. گاز سنتز مخلوطی از مونوکسیدکربن و هیدروژن است.

مواد اولیه پسنتز این ترکیبپ در طول 40 سال یا بیشتر ، نفت یا گاز طبیعی بوده است. با این حال عموما در چین از زغال سنگ به جای گاز طبیعی یا نفت به عنوان خوراک، در فراند تئولید استفاده می شود

روش سبز

با پیشرفت علم روش های نوینی جهت تولید این ترکیب به وجود آمده است که این روش ها از متد های سبز و دوستدار محیط زیست به شمار می روند.

در این فرایند از هر زیست توده جامد از جمله زباله های کشاورزی ، شهری و صنعتی می توان برای ساخت گاز سنتز با استفاده از تکنیک های مشابه تولید آن از زغال سنگ استفاده کرد.

کارخانه ای در هلند از پروپان مایع-1،2،3-تریول (گلیسرول)(محصول جانبی تولید بیودیزل) ، برای تولید گاز سنتز استفاده می کند.

استفاده از دی اکسیدکربن نیز روشی دیگر برای به دست آوردن گاز سنتز است . می توان از آن برای تبدیل دی اکسید کربن از کوره های آهک و تولید فولاد به متانول استفاده کرد.

عمده ترین روش تولید متانول گاز سنتز است. اگرچه بیشتر سنتز متانول بر پایه گاز طبیعی است ، اما از گاز سنتز های های مشتق شده از زغال سنگ نیز استفاده می شود. استفاده از ذغال سنگ برای تولید متانول چیزی در حدود 9 درصد تولید جهانی را در سراسر دنیا به خود اختصاص داده است.

واکنش های تولید این ترکیب عبارتند از:

2 H2 + CO → CH3OH
CO2 + 3 H2 → CH3OH + H2O
CO + H2O → CO2 + H2


 برای آشنایی بیشتر با الکل ها و انواع آن ها می توانید مقاله همه چیز درباره الکل ها را مطالعه کنید.


 

شرح فرایند تولید

هر سه واکنش بالا گرمازا هستند . این فرایند ها در راکتورهای بستر ثابت در فشار بالا انجام می شود. بسته به نوع کاتالیست ، واکنش سنتز به طور معمول در شرایطی در حدود 600 تا 1700 psig و 400 تا 600 درجه فارنهایت انجام می شود.

فرآیند بازیافت گاز، از H2 ، افزایش دما در راکتور آدیاباتیک را تعدیل می کند. غلظت CO در ورودی راکتور پس از رقت با H2 بازیافتی ، معمولاًچیزی در حدود 10 تا 15٪ محدود می شود.

سیستم های کاتالیزوری که برای سنتز متانول استفاده می شوند به طور معمول مخلوطی از مس ، اکسید روی ، آلومینا و منیزیم هستند. پیشرفت های اخیر همچنین باعث ایجاد یک کاتالیزور جدید متشکل از کربن ، نیتروژن و پلاتین شده است.

این کاتالیزور بر اساس یک کاتالیزور قبلی ایجاد شده توسط دکتر روی پریانا از موسسه تحقیقات Scripps ساخته شده است. این کاتالیزور جدید یک ماده جامد است که برای کمک به تجزیه در اسید سولفوریک معلق است. این ماده به راحتی قابل بازیافت است زیرا می تواند از اسید فیلتر شود.

بازرگانی ملل

بازرگانی ملل در حوزه خرید و فروش مواد اولیه شیمیایی فعالیت دارد.

سعی ما ارائه مواد با کیفیت با خلوص بالا مطابق با برگه آنالیز و با قیمت مناسب  است.

Goftinoتماس با ما

نشانی دفتر فروش تهران : تهران، سه راه افسریه، بعد ازمیدان آقانور، بازار کیمیا (فروشندگان مواد شیمیایی تهران)

نشانی انبار : جاده قدیم قم ، شورآباد ، خیابان 60متری

تلفن:  33486591-021

موبایل: 6441760-0912

ایمیل: info[@]melalchimestry.com