ترکیبات شیشه پاک کن

مقالات دوشنبه, 28 تیر 1400 10:28

با گسترش استفاده شیشه مبحث نظافت و تمیز کردن آن ها نیز اهمیت خاصی پیدا کرده است. شیشه پاک کن ها به شفافیت و براق شدن شیشه ها کمک می کنند و بخاطر ترکیبات شیشه پاک کن  قدرت تمیزکنندگی بسیار بالایی دارند.این مواد در رنگ ها و عطرهای مختلفی تولید و در بازار موجود هستند .

در این مقاله با ترکیبات شیمیایی مورد استفاده در شیشه پاک کن ها آشنا می شویم. 

با گسترش استفاده شیشه مبحث نظافت و تمیز کردن آن ها نیز اهمیت خاصی پیدا کرده است. شیشه پاک کن ها به شفافیت و براق شدن شیشه ها کمک می کنند و بخاطر ترکیبات شیشه پاک کن  قدرت تمیزکنندگی بسیار بالایی دارند.این مواد در رنگ ها و عطرهای مختلفی تولید و در بازار موجود هستند .

اجزای شیشه پاک کن ها

شیشه پاک کن ها باید چندین قابلیت از جمله ویژگی هایی مانند عطر و بوی خوشایند ، قدرت تمیزکنندگی بالا بدون به جای گذاشتن لکه ، ایجاد شفافیت ، درخشندگی و براقیت در شیشه و قیمت مناسب که در کنار هم یک محصول مناسب را تشکیل می دهند.

هر کدام از این ویژگی ها بخاطر وجود یکی از ماده شیمیایی که در فرمولاسیون تولید استفاده می شوند ، ایجاد می شود.ب ه طور کلی ترکیبات شیشه پاک کن را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

  • سورفکتانت
  • حلال

حلال ها وظیفه تمیز کنندگی ، چربی زدایی و از بین بردن آلودگی های شیشه را بر عهده دارند . این مواد درصورت تماس با لکه های چربی ، چسبندگی آن ها به شیشه را  کاهش و با حل کردن آن ها در خود سطح شیشه را از عوامل آلوده ، پاک کنند.

سورفکتانت ها وظیفه احاطه عوامل آلوده را بر عهده دارند و  عوامل آلوده کننده سطح را احاطه می کنند و پس از آن حلال ها می توانند آن ها را در خود حل کنند و اثر تمیز کنندگی خود را بر جای بگذارند.

ترکیبات شیشه پاک کن

در ترکیبات شیشه پاک کن ها مواد شیمایی متنوعی مورد استفاده قرار می گیرند که درادامه با مهمترین آن ها  آشنا خواهیم شد :

استفاده از آمونیاک در شیشه پاک کن

این ماده شیمیایی با هدف تمیز کنندگی در ترکیبات شیشه پاک کن ها مورد استفاده قرار می گیرد. آمونیاک نوعی سورفکتانت است که بدلیل وجود ساختاری بر پایه نیتروژن دلیل به راحتی می تواند در آب حل شود.

این ماده از نظر شیمیایی اسیدی است و اضافه شدن آن به محلول تمیزکننده اسیدیته آن را کاهش می دهد و به این ترتیب اثر تمیز کنندگی خود را بر جای می گذارد.

بوتیل گلیکول (بوتوکسی اتانول)

بوتیل گلیکول از خانواده گلایکول اترهاست و از لحاظ ظاهری به صورت مایعی بی رنگ است که از واکنش نوعی اتر و الکل تولید می شود و عطر خوشایندی به محلول می بخشد.

این ماده شیمیایی خوشبوکننده می تواند به عنوان یک حلال قوی در فرمولاسیون شیشه پاک کن ها ایفای نقش کند. بوتیل گلایکول در از بین بردن لکه های چربی سخت و آلودگی ها بسیار موثر عمل می کند.

کلر در شیشه

کلر ماده ای شیمیایی بسیار پرمصرف در تولید انواع مواد شوینده است که با هدف تمیز کردن و تصفیه کردن آب موجود در استخرها و سیستم های آب و فاضلاب استفاده های فراوانی می شود.

کلر موجود در پاک کننده های سطح و شیشه پاک کن ها می تواند ناخالصی های بسیار ریز و در مقیاس میکروسکوپیک را از بین ببرد . البته میزان استفاده از آت در فرمولاسیون پاک کننده ها حد مشخصی دارد ، به طوری که استفاده کمتر از این میزان باعث می شود تا کلر تاثیر مورد نظر را بر جای نگذارد و استفاده آن در مقادیر بالا نیز تا حد کمی خاصیت خورندگی به محلول می دهد و بوی تندی برای آن ایجاد می کند.

استفاده از ایزوپروپیل الکل شیشه پاک کن ها

ایزوپروپیل الکل به عنوان حلال در فرمولاسیون شرکت می کند ، این ترکیب شیمیایی اثر تمیزکنندگی بسیار بالایی بر انواع آلودگی های آلی و معدنی می گذارد.

ایزوپروپیل الکل بوی نسبتا شدیدی دارد که با افزودنی های خوشبو از بین می رود و یک ضدعفونی کننده عالی است و به درخشندگی شیشه ها کمک می کند.

مونو اتانول آمین

مونو اتانول آمین ترکیبی شیمیایی آلی است که بویی نزدیک به آمونیاک دارد و شکل ظاهری آن به صورت مایع بی رنگ است ،.

مونو اتانول آمین از نظر شیمیایی سمی است و مستعد اشتعال است . حل کردن این ماده آلی در آب خاصیت سمی و اشتعال پذیری آن را ازبین می برد و باعث می شود به عنوان یک حلال اثر تمیزکنندگی خوبی در محلول ایجاد می کند.

پرکلرو اتیلن

در صنعت مواد شوینده از پر کلرو اتیلن استفاده های زیادی می شود . شبیه ترین ماده شیمیایی که در صنعت مواد شوینده استفاده می شود تتراکلرو اتیلن است و هر دوی این مواد در نقش حلال در فرمولاسیون شرکت می کنند و قابلیت انحلال پذیری بالایی در آب دارند و از نظر شیمیایی بسیار پایدار و غیر قابل اشتعال می باشند .


برای آشنایی بیشتر با ایزوپروپیل الکل می توانید مقاله ایزوپروپیل الکل را مطاله کنید.

برای آشنایی بیشتر با بوتیل گلیکول می توانید مقاله آشنایی با بوتیل گلیکول و کاربرد های آن را مطاله کنید.


چگونه در خانه شیشه پاک کن درست کنیم؟

با موادی که در اکثر آشپزخانه ها پیدا می شود می توان به سرعت یک محلول شیشه پاک کن درست کرد . از سریعترین روش ها برای این کار استفاده از سرکه لیموترش و آب است . این سرکه خاصیت تمیزکنندگی بالایی دارد.

به نسبت یک سوم حجم ظرف سرکه لیمو به آن اضافه کنید و باقی حجم را با آب پر کنید ، با اسپری این ماده بر روی شیشه به راحتی میتوان آلودگی ها را از آن پاک کرد ، سرکه لیمو را میتوان از کنار هم قرار دادن سرکه و لیموترش به مدت چند هفته به دست آورد.

خرید ترکیبات شیشه پاکن ها

بازرگانی ملل عرضه کنند انواع مواد شیمیای مانند مواد شیمیایی صنعتی و مواد شیمیایی شوینده از جمله ایزوپروپیل الکل با کیفیت بالا است. برای کسب اطلاعات و مشاره بیشتر درباره ی این محصول می توانید با کارشناسان ما در بازرگانی ملل تماس بگیرید.

بازرگانی ملل

بازرگانی ملل در حوزه خرید و فروش مواد اولیه شیمیایی فعالیت دارد.

سعی ما ارائه مواد با کیفیت با خلوص بالا مطابق با برگه آنالیز و با قیمت مناسب  است.

Goftinoتماس با ما

نشانی دفتر فروش تهران : تهران، سه راه افسریه، بعد ازمیدان آقانور، بازار کیمیا (فروشندگان مواد شیمیایی تهران)

نشانی انبار : جاده قدیم قم ، شورآباد ، خیابان 60متری

تلفن:  33486591-021

موبایل: 6441760-0912

ایمیل: info[@]melalchimestry.com