سود مایع | آشنایی با سود مایع و کاربرد های آن

مقالات شنبه, 26 تیر 1400 11:37

سود مایع با فرمول شیمیایی NaOH در آب شناخته می شود و مایعی شفاف و بدون بو می باشد که قابلیت حلالیت در آب، اتانول، و گلیسیرین را دارد. این ماده مایعی پایدار است و در صورت رسیدن گرما و حرارت به آن ناپایدار می شود. سود مایع ماده ای واکنش پذیر بوده و در صورت تماس با هوا به سرعت با دی اکسید کربن هوا ترکیب خواهد شد.

سود مایع با فرمول شیمیایی NaOH در آب شناخته می شود و مایعی شفاف و بدون بو می باشد که قابلیت حلالیت در آب، اتانول، و گلیسیرین را دارد. این ماده مایعی پایدار است و در صورت رسیدن گرما و حرارت به آن ناپایدار می شود. سود مایع ماده ای واکنش پذیر بوده و در صورت تماس با هوا به سرعت با دی اکسید کربن هوا ترکیب خواهد شد.

این مایع در غلظت های مختلف بسیار خورنده می باشد و به راحتی با فلزاتی مانند آلومینیوم، قلع، مس، برنج، منیزیم و روی واکنش می دهد. این ماده بر اثر خورندگی فراوان بر روی بافت های حیوانی و انسانی تاثیر می گذارد.

کاربرد سود مایع

از جمله کاربرد این صنایع عبارت از :

 1. صنعت کاغذ سازی و کارتن سازی : بیشترین استفاده از این ماده در جهان در صنایع کاغذ سازی و تولید کاغذ در زمینه سفیدسازی خمیر کاغذ، از بین بردن جوهر کاغذهای بازیافتی و تصفیه آب نیز کاربرد دارد.
 2. صنعت پارچه بافی : سود مایع در صنعت پارچه بافی در زمینه فراوری کتان و رنگرزی الیاف مصنوعی کاربرد دارد.
 3. صنایع شوینده : در صنایع شوینده از سود مایع برای صابون سازی استفاده می شود و در فرآیندی که چربی و روغن های گیاهی را به صابون تبدیل می کنند کاربرد فراوان دارد. در تولید سورفکتانت آنیونی که ماده ضروری تولید انواع تمیزکننده و شوینده ها می باشد استفاده می شود.
 4. در صنعت تولید سفید کننده ها کاربرد فراوان دارد.
 5. سود مایع در صنعت نفت به منظور اکتشاف، تولید و فرآوری نفت و گاز کاربرد فراوان دارد.
 6. صنعت تولید آلومینیوم : در صنعت آلومینیوم سازی از سود مایع جهت حل کردن سنگ معدن بوکسیت استفاده می شود که بوکسیت در واقع همان ماده اولیه تولید آلومینیوم می باشد.
 7. صنایع شیمیایی : در صنعت شیمیایی به عنوان ماده اولیه تولید مواد از جمله علف کش ها، رنگ و جوهر، مواد دارویی، پارچه، چسب، حلال ها و پلاستیک ها کاربرد دارد.
 8. صنایع غذایی : در صنعت شیر، کارخانجات قند و شکر، نوشابه سازی، کنسرو سازی کاربرد دارد.
 9. صنایع دارویی و آرایشی بهداشتی و الکل سازی از سود مایع استفاده می کنند.
 10. در صنایع غذایی جهت تلخی زدایی زیتون نیز از سود مایع استفاده می شود.

روش های تولید و تهیه سود مایع

و روش جهت تولید سود مایع یا هیدروکسید سدیم مایع وجود دارد که عبارتند از :

تولید با استفاده از روش ممبران

از جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا برای تولید سود مایع بوده و با روش دیافراگم تفاوت بسیار دارد بدین صورت که اطراف هر کدام از الکترودهای قرار گرفته در محلول، به جای دیافراگم، غشا قرار گرفته است.

غشا به صورت انتخابی عمل می کند و به یون های سدیم اجازه می دهد از بخش آند به کاتد حرکت کنند. محلول آب نمک وارد بخش آند(جایی که گاز کلر آزاد می شود) شده و از آنجایی که فقط یون های سدیم از میان غشا عبور کرده و به سمت کاتد می روند و این بدین معناست که آب نمک از غشا عبور نمی کند و سود حاصله کلرید سدیم ناچیزی دارد و این باعث می شود که دارای خلوص بیشتر و کیفیت بالاتری نسبت به روش دیافراگمی دارد.

تولید با استفاده از روش دیافراگم

در این روش کلر، سود مایع و هیدروژن به طور همزمان تولید می شوند. آب نمک اشباع شده به بخش آند سلول جایی که گاز کلر آزاد می شود، وارد می گردد. نقش اصلی دیافراگم در این روش این است که سود مایع را از آب نمک در بخش کاتد جدا کند در واقع در بخش کاتد گاز هیدروژن آزاد می شود.

این خود باعث شده که کارخانجات تولید سود مایع به طور همزمان آب ژاول، هیپوکلریت سدیم، گاز کلر، اسید کلریدریک، جوهر نمک، کلر، پرکلرین نیز تولید کنند.


در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد گلیسرین می توانید مقاله گلیسرین را مطالعه کنید.

در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد سود پرک می توانید مقاله سود پرک | کاستیک سودا را مطالعه کنید.


بسته بندی سود مایع

سود مایع (سدیم هیدروکسید مایع) 48-50 درصد صنعتی در گالن های 5 لیتری، 20 لیتری و بشکه 220 لیتری با برند KTA موجود می باشد. همچنین قیمت سود مایع برای خرد محاسبه شده و جهت خرید به صورت فله و تانکری قیمت متفاوت است که باید با بخش فروش دیجی شیمی تماس حاصل فرمایید.

نکات ایمنی استفاده

خطرات :

 • تماس چشمی : سود مایع ماده ای خورنده می باشد و در صورت تماس با چشم سبب تحریکات شدید چشمی، زخم، متلاشی شدن چشم می شود که این ها ممکن است باعث بیماری هایی نظیر آب سیاه، آب مروارید و کوری شود.
 • تماس پوستی : سود مایع بسیار خورنده است و در صورت تماس با پوست باعث سوختگی شدید پوست و تخریب بافت پوست می شود. میزان صدمات به پوست بستگی به غلظت و مدت زمان تماس دارد.
 • بلعیدن و خوردن : خوردن سود مایع به دلیل خورنده بودن آن باعث سوختگی شدید دستگاه هاضمه و گوارش می گردد. این سوختگی های شدید باعث سوختن دهان، گلو، استفراغ، تهوع و اسهال می شود.
 • تنفس : استنشاق این ماده باعث تحریک شدید دستگاه تنفسی و ورم ریه و دشواری تنفس می شود.
 • حریق : سود مایع نمی سوزد.

پیشگیری :

 • تماس پوستی : برای استفاده از سود مایع باید از دستکش ضد اسید، لباس کار و کفش کار مقاوم استفاده کرد.
 • تماس با چشم : از عینک های کار مخصوص مواد شیمیایی استفاده شود.
 • تماس شغلی : دستکش، لباس کار و کفش کار در برابر مواد شیمیایی، دوش و چشم شور ایمنی در محیط های کار با این ماده الزامی است.
 • تماس تنفسی : از ماسک های مناسب جهت کار با مواد شیمیایی استفاده شود.

کمک های اولیه :

 • تماس چشمی : به سرعت چشم ها را با آب به مدت طولانی شستشو دهید تا آلودگی برطرف گردد. از مالیدن چشم اجتناب کنید. سریعا به پزشک مراجعه فرمایید.
 • تماس با پوست : در حالیکه لباس و کفش آلوده را از بدن خارج می کنید موضع آلوده را سریعا با آب ولرم شستشو دهید تا آلودگی برطرف شود. سریعا به پزشک مراجعه کنید.
 • بلعیدن و خوردن : در صورت هوشیاری فرد دهان وی را با آب بشویید و او را مجبور به استفراغ نکنید. سپس به او 240 تا 300 میلی لیتر آب بخورانید. در صورت امکان بعد از خوردن آب به فرد شیر دهید. اگر استفراغ به صورت طبیعی اتفاق افتاد دوباره به او آب بخورانید. سریعا به پزشک مراجعه فرمایید.
 • تنفس : فرد را به هوای آزاد ببرید. به وی ماسک اکسیژن مراجعه کنید.
 • انبارش : در محیط دور از مواد ناسازگار، اسیدهای قوی، فلزات، مایعات آتش گیر و مواد آلی هالوژنه که مجهز به دستگاه تهویه مناسب باشد، انبار شوند. در مخازن فلزی و یا ظروف پلاستیکی مناسب و مقاوم و در دمای پایین و دور از مواد ناسازگار با این ماده نگهداری و انبارش شوند.

بازرگانی ملل

بازرگانی ملل در حوزه خرید و فروش مواد اولیه شیمیایی فعالیت دارد.

سعی ما ارائه مواد با کیفیت با خلوص بالا مطابق با برگه آنالیز و با قیمت مناسب  است.

Goftinoتماس با ما

نشانی دفتر فروش تهران : تهران، سه راه افسریه، بعد ازمیدان آقانور، بازار کیمیا (فروشندگان مواد شیمیایی تهران)

نشانی انبار : جاده قدیم قم ، شورآباد ، خیابان 60متری

تلفن:  33486591-021

موبایل: 6441760-0912

ایمیل: info[@]melalchimestry.com