تفاوت اوره و اسید اوریک چیست

مقالات دوشنبه, 14 تیر 1400 11:28

واحدهای سازنده ی پروتئین، اسیدهای آمینه بوده که بیست نوع متفاوت از آن ها وجود دارد اما همگی در سه عنصر سازنده مشترک هستند: کربن، هیدروژن و نیتروژن.  پس از جذب و هضم پروتئین در بدن، 90 در صد نیتروژن به صورت اوره توسط کلیه ها از بدن دفع می شود. در این مقاله بشکل مختصر با تفاوت اوره و اسید اوریک و کاربرد های ان ها آشنا می شویم

اوره چیست؟

واحدهای سازنده ی پروتئین، اسیدهای آمینه بوده که بیست نوع متفاوت از آن ها وجود دارد اما همگی در سه عنصر سازنده مشترک هستند: کربن، هیدروژن و نیتروژن.  پس از جذب و هضم پروتئین در بدن، 90 در صد نیتروژن به صورت اوره توسط کلیه ها از بدن دفع می شود.

سطح اوره در بدن، از شاخص های عملکرد کلیه ها در بدن است. در بیماری های کلیوی به علت عدم توانایی کلیه ها در دفع اوره، اوره در بدن افزایش می یابد.

هر چه پروتئین بیشتر خورده شود، اوره ی بیشتری تولید می شود. البته در صورت مصرف ناکافی پروتئین نیز، بدن برای جبران کمبود پروتئین خود، شروع به شکستن بافت ماهیچه ای خود کرده و این نیز افزایش اوره ی تولیدی را به دنبال دارد.

اسید اوریک چیست؟

از اسید آمینه های سازنده ی پروتئین، پورین است که متابولیسم آن در بدن منجر به تولید اسید اوریک در بدن می شود. بیماری ای که بسیار شنیده ایم "نقرس" است که در اثر افزایش اسیداوریک بیش از حد نرمال در بدن به وجود می آید.

نقرس یک بیماری التهابی بوده که بیشتر به علت عدم تعادل در متابولیسم بدن است تا اختلال در سیستم ایمنی بدن. این بیماری معمولا بعد از 35 سالگی بروز می کند و بیشتر در آقایان  دیده  می شود.

تجمع اسید اوریک در بدن به این علت است که اسید اوریک در بدن به صورت عادی متابولیزه نمی شود و در بدن جمع می شود و اغلب باعث درد مفاصل، زانو ها، مچ، آرنج، انگشتان و قوزک پا می شود. در این بیماری باید از خوردن غذاهای پُر پورین پرهیز کرد مانند گوشت قرمز، البته عوامل دیگری نیز در این مورد موثر هستند مانند: چاقی، اضافه وزن، فشار خون بالا و یکسری داروها.

تفاوت اوره و اسید اوریک

حال که با این دو ماده آشنا شدیم در اددامه مقاله به بررسی تفاوت های آن ها می پردازیم پس با ما همراه باشد.

مشخصات ماده

  • اوره با فرمول شیمیایی :CH₄N₂O
  • اسید اوریک با فرمول شیمیایی:C5H4N4O3

در طبیعت:

در بدن انسان ، اوره یک ماده زائد است و همراه با سایر اجزای موجود در ادرار دفع می شود. اجزای دیگر آن کلرید سدیم و سایر مواد شیمیایی هستند. اوره از طریق عرق نیز از بدن دفع می شود.

اسید اوریک نیز از بدن دفع می شود ، اما محصول نهایی در متابولیسم ادرار است. پس همیشه با ادرار دفع می شود. اسید اوریک در مدفوع پرندگان نیز هست و معمولاً جامد است. در حالی که اوره دفع شده به صورت مایع است.


برای آشناییی با کاربرد های کلسیم نیترات در کشاورزی می توانید مقاله کلسیم نیترات و کشاورزی را مطالعه کنید.


بررسی ساختاری

فرمول شیمیایی اوره (NH2) 2CO و اسید اوریک C5H4N4O3 است و هر دو این ترکیبات آلی هستند. یک مولکول اوره دارای دو گروه آمین است و توسط گروه عملکردی ، کربونیل پیوند برقرار می کند. اسید اوریک از گزانتین اکسیداز ساخته می شود که برای بافت ها سمی است.

کاربرد اوره و اسید اوریک

اوره بی رنگ ، محلول در آب ، بدون بو و خنثی بوده و سمی نیست و به شکل گسترده ای در ساخت کودها استفاده می شود. چرا که منبع بسیار خوبی برای ازت است و نیتروژن باعث رشد موثر گیاهان می شود.

هزینه حمل و نقل اوره نیز کمتر است زیرا کود جامدی است و محتوای نیتروژن آن نیز زیاد است. در محصولات خوراکی نیز استفاده می شود و در صنعت خودرو سازی و صنایع شیمیایی هم کاربرد دارد.

اسید اوریک به دلیل محتوای نیتروژنی که دارد ، نوعی کود نیتروژنه به حساب می آید . اما فرم اسید اوریک مورد استفاده Guano است این کود به صورت کود حیوانی مورد استفاده قرار می گیرد و در بازار با نام کود مرغی شناخته می شود. این ترکیب بلوری شکل بوده و از این ماده در ساخت برخی بازتابنده ها برای دفع کرم شب تاب نیز استفاده می شود.

بررسی آن در بدن انسان

سطح بالای اوره خون در انسان امکان تحریک را دارد.

اگر مقدار اسید اوریک زیاد شود می تواند باعث درد در مفاصل شود. افزایش سطح آن در بدن منجر به تشکیل سنگ کلیه نیز می شود.

در انسان ، اوره خون به اسید اوریک تبدیل می شود. اگر این مقدار بیش از حد باشد ، تأثیر این ترکیب بر روی کلیه ها در بیماران دیابتی زیاد خواهد بود. هنگامی که رسوب اوره در بدن  بیش از اندازه باشد ، نشان دهنده نارسایی یا عملکرد کم کلیه ها است (گاهی اوقات می تواند به دلیل نارسایی کلیه نیز باشد).

بازرگانی ملل

بازرگانی ملل در حوزه خرید و فروش مواد اولیه شیمیایی فعالیت دارد.

سعی ما ارائه مواد با کیفیت با خلوص بالا مطابق با برگه آنالیز و با قیمت مناسب  است.

Goftinoتماس با ما

نشانی دفتر فروش تهران : تهران، سه راه افسریه، بعد ازمیدان آقانور، بازار کیمیا (فروشندگان مواد شیمیایی تهران)

نشانی انبار : جاده قدیم قم ، شورآباد ، خیابان 60متری

تلفن:  33486591-021

موبایل: 6441760-0912

ایمیل: info[@]melalchimestry.com