افزودنی غذایی چیست

مقالات شنبه, 12 تیر 1400 15:10

افزودنی غذایی به ترکیباتی گفته می شود که برای بهبود طعم، عطر، بافت و کیفیت محصول به فرمول ساخت مواد غذایی اضافه می شود. این مواد شامل شیرین کننده ها، طعم دهنده ها، تنظیم کنده های پی اچ و… در گرید های خوراکی باشند. استفاده از گرید خوراکی در ساخت این محصولات نکته ای هست که حتما تولید کنندگان باید به آن توجه نمایند.

افزودنی غذایی به ترکیباتی گفته می شود که برای بهبود طعم، عطر، بافت و کیفیت محصول به فرمول ساخت مواد غذایی اضافه می شود. این مواد شامل شیرین کننده ها، طعم دهنده ها، تنظیم کنده های پی اچ و… در گرید های خوراکی باشند. استفاده از گرید خوراکی در ساخت این محصولات نکته ای هست که حتما تولید کنندگان باید به آن توجه نمایند.

در این مقاله با افزودنی های مجاز خوراکی بیشتر آشنا خواهید شد.

چرا گرید خوراکی؟

معمولا گرید خوراکی مواد شیمیایی دارای مقدایر اندک فلزات سنگین است اما استفاده از این ترکیبات برای سلامتی خطری در پی نخواهد داشت. ولی برخی از این مواد حد مجاز مصرف تاد که این میزان توسط سازمان غذا و دارو مشخص می گردد.

افزودنی غذایی چیست ؟

این مواد طیف وسیعی از مواد شیمیایی را تشکیل می دهند که در ادامه با آن ها بیشتر آشنا می شویم .

افزودنی غذایی شیرین کننده :

آسپارتام : یک شیرین کننده که از آن در اغلب آدامس ها و نوشیدنی اها استفاده می شود و در مواد غذایی به عنوان شیرین کننده مغذی مصرف می شود . نام های تجاری آسپارتام شامل Nutrasweet® ، Equal® و Sugar Twin® است.

سوربیتول: یک دیگر شیرین کننده محبوب که دارای فرمول شیمیایی C6H14O6 می باشد. این ماده نوعی ملین دارویی نیز به حساب می آید. دوز اولیه استفاده به عنوان ملین در بزرگسالان 30-150 میلی لیتر محلول خوراکی 70٪ یا 120 میلی لیتر محلول انما رکتوم 25٪ تا 30٪ گزارش شده است.

زایلیتول : این ماده شیرین کننده ای مهم با فرمول شیمیایی C5H12O5 که در آدامس ها می تواند جایگزین مناسبی برای آسپارتام باشد.

مالتیتول : مالتیتول نیز یک شیرین کننده ی مصنوعی است. از آنجا که سوربیتول از هضم مالتیتول حاصل می شود ، مصرف زیاد مالتیتول در یک بازه ی زمانی کوتاه ممکن است باعث ناراحتی دستگاه گوارش شود.


برای آشنایی بیشتر با آسپارتام می توانید مقاله آسپارتام  را مطالعه فرمایید.

برای آشنایی بیشتر با سوربیتول می توانید مقاله سوربیتول | SORBITOL را مطالعه فرمایید.

برای آشنایی بیشتر با اسید سیتریک می توانید مقاله   اسید سیتریک را مطالعه فرمایید.


افزودنی غذایی تنظیم کننده پی اچ

اسید سیتریک : اسید استیک یا سرکه با طعم ترشی که دارد در اغلب ،ترشی ها و سس ها مورد استفاده قرار می گیرد .

تری سدیم سیترات : تری سدیم سیترات از نمک های اسید سیتریک بوده که توانایی بهبود طعم و عطر و خواص ماندگاری، سبب تنظیم نمودن پی اچ در محصول غذایی را دارد.

پتاسیم سوربات : پتاسیم سوربات برای جلوگیری از رشد کپک و مخمرها در بسیاری از غذاها مانند پنیر ، شراب ، ماست ، گوشت های خشک ، سیب ها ، میوه های کم آب ، نوشابه و نوشیدنی های میوه ای و کالاهای پخته شده استفاده می شود

افزودنی غذایی نگهدارنده

اسید سیتریک : اسید سیتریک نگهدارنده ای مهم است که در محصولات غذایی و آرایشی مورد استفاده قرار می گیرد.

سدیم بنزوات : حتما نام این ماده را در صنایع غذایی به خصوص سس ها به وفور مشاهده کرده اید. سدیم سوربات نیز مانند اسید سیتریک می تواند مانع از رشد کپک ها شود. با این حال مقدار استفاده از این ماده و چگونگی استفاده از آن باید با دقت انجام شود.

هرگز از این ماده در فرمولاسیون محصولاتی که از ویتامین سی استفاده می کنند استفاده ننمایید. زیرا می تواند در ترکیب با ویتامین سی سبب انتشار بنزن  شود.

افزودنی های مجاز خوراکی

استفاده از همه ی افزودنی های غذایی باید در مقادیر استاندارد هر کشور صورت پذیرد. برای آشنایی با مقادیر افزودنی های مجاز خوراکی به سایت غذا و داروی ایران و اطلاعیه های منتشر شده توسط این سازمان مراجعه نمایید.

خرید افزودنی غذایی

بازرگانی ملل ارائه دهنده انواع محصولات شیمیایی از جمله مواد شیمایی صنعتی و افزودنی های غذایی است . برای استعلام قیمت و یا سفارش افزودنی غذایی می توانید با کارشناسان ما در بازرگانی ملل تماس بگیرید.

بازرگانی ملل

بازرگانی ملل در حوزه خرید و فروش مواد اولیه شیمیایی فعالیت دارد.

سعی ما ارائه مواد با کیفیت با خلوص بالا مطابق با برگه آنالیز و با قیمت مناسب  است.

Goftinoتماس با ما

نشانی دفتر فروش تهران : تهران، سه راه افسریه، بعد ازمیدان آقانور، بازار کیمیا (فروشندگان مواد شیمیایی تهران)

نشانی انبار : جاده قدیم قم ، شورآباد ، خیابان 60متری

تلفن:  33486591-021

موبایل: 6441760-0912

ایمیل: info[@]melalchimestry.com