اسید سیتریک در نوشابه (مزایا و معایب آن)

مقالات سه شنبه, 08 تیر 1400 13:50

از مهم ترین موارد مصرف اسید سیتریک یا جوهر لیمو  استفاده در نوشابه ها است . این ترکیب اسیدی ضعیف و ترش مزه است و مهم ترین آن در صنایع غذایی می باشد. این ماده به عنوان تنظیم کننده PH در مواد غذایی از جمله نوشیدنی ها گازدار و نوشابه مصرف می شود.

از مهم ترین موارد مصرف اسید سیتریک یا جوهر لیمو  استفاده در نوشابه ها است . این ترکیب اسیدی ضعیف و ترش مزه است و مهم ترین آن در صنایع غذایی می باشد. این ماده به عنوان تنظیم کننده PH در مواد غذایی از جمله نوشیدنی ها گازدار و نوشابه مصرف می شود.

طعم دلپذیری هم که در این نوشیدنی ها به خاطر وجود اسید سیتریک است. حال با دانستن این موضوع که با خوردن نوشابه در واقع این ترکیب را وارد بدن خود می کنیم، این سوال مطرح می شود که اسید سیتریک در نوشابه مزایا و معایب خاصی دارد؟ در این مقاله به پاسخ این موضوع می پردازیم .

این اسید برای بدن مضر است؟

طعم ترش مرکبات و میوه ها به بدلیل وجود این اسید است . این ماده به خودی خود برای بدن مضر نیست و حتی فواید بی شماری هم دارد.

اما این ترکیب که در نوشیدنی های گاز دار و سایر مواد غذایی استفاده می شود، از ذرت به دست آمده است و مانند نوع میوه ها نیست. پس اندکی تفاوت در خواص آن دیده می شود

این ماده یک نگه دارنده مناسب است که از فساد مواد غذایی جلوگیری می کند. و ضد عفونی کننده قوی است که می تواند مانع از فعالیت باکتری و قارچ ها در مواد غذایی شود. ب

اسید سیتریک می تواند احتمال ابتلا به سنگ کلیه را نیز کاهش دهد. پس این ماده خواصی هم برای بدن دارد. با این حال مصرف بیش از اندازه آن بی ضرر نخواهد بود.

مضرات اسید سیتریک در نوشابه 

در صورت مصرف زیاد ، این اسید می تواند  باعث وارد شدن آسیب به مینای دندان ها شود و پوسیدگی را به همراه داشته باشد.

هم چنین افرادی که به صورت دائمی از نوشابه مصرف می کنند، بیش از دیگران در معرض تحریکات گوارشی هستند. البته نوشیدنی هایی نظیر نوشابه به علت دارا بودن قند بالا، به طور کلی برای سلامتی مضر هستند، اما در این قسمت تنها به بررسی مضرات اسید سیتریک در نوشابه پرداخته شده است.


برای آشنایی بیشتر با این ترکیب می توانید مقاله جوهر لیمو را مشاهده کنید.

برای آشنایی با اسید ها مس توانید مقاله اسید چیست ؟ انواع و کاربرد اسید ها را مشاهده کنید.


خرید اسید سیتریک

از مهم ترین کاربرد این اسید در صنعت مواد غذایی است. بازرگانی ملل ارائه دهنده انواع مواد شیمیایی صنعتی و خوارکی از جمله اسید سیتریک با بهترین کیفیت و قیمت مناسب است. برای خرید اسید اسیتریک یا استعلام قیمت می توانید با کارشناسان ما در بازرگانی تماس بگیرید .

بازرگانی ملل

بازرگانی ملل در حوزه خرید و فروش مواد اولیه شیمیایی فعالیت دارد.

سعی ما ارائه مواد با کیفیت با خلوص بالا مطابق با برگه آنالیز و با قیمت مناسب  است.

Goftinoتماس با ما

نشانی دفتر فروش تهران : تهران، سه راه افسریه، بعد ازمیدان آقانور، بازار کیمیا (فروشندگان مواد شیمیایی تهران)

نشانی انبار : جاده قدیم قم ، شورآباد ، خیابان 60متری

تلفن:  33486591-021

موبایل: 6441760-0912

ایمیل: info[@]melalchimestry.com