اهمیت شیرین کننده صنعتی در زندگی

مقالات شنبه, 29 خرداد 1400 14:13

جایگزین های شکر، شیرین کننده صنعتی هستند که به جای قند معمولی (ساکاروز) استفاده می شوند. این مواد فقط از انواع جایگزین های شکر هستند.


شیرین کننده های صنعتی تاثیر و کاربرد بسیاری در اکثر صنایع به خصوص صنایع غذایی دارند که در این مقاله به معرفی آنها و کاربردهایشان می پردازیم :

انواع شیرین کننده ها

جایگزین های شکر، شیرین کننده صنعتی هستند که به جای قند معمولی (ساکاروز) استفاده می شوند. این مواد فقط از انواع جایگزین های شکر هستند.

شیرین کننده های جایگزین قند و شکر، انواع مختلفی دارند که از جمله مهم ترین آن ها شیرین کننده های طبیعی و صنعتی و شیرین کننده های جدید هستند.

 انواع شیرین کننده ها

شیرین کننده های صنعتی چه هستند؟

قند مصنوعی ماده ای است که برای شیرین کردن محصولات کاربرد دارد و به دلیل نیاز شدید صنایع به محصولات شیرین کننده و توجه به این موضوع که استفاده از قند مصنوعی به تنهایی نمی تواند پاسخ گوی نیاز بازار باشد، موادی با نام شیرین کننده های صنعتی تولید شده اند.

این شیرین کننده ها، تشکیل یافته از برخی مواد شیمیایی هستند که در مراحل پخت و تولید مواد غذایی استفاده می شوند. این مواد مزایایی دارند که آن ها را از قند و شکر مصنوعی متمایز و چه بسا جذاب تر می نماید.

کالری کم و میزان شیرین کنندگی بالا از مهم برترین این مزایا هستند. کالری کم باعث ، کاربرد در مواد رژیمی را افزایش و گزینه هیجان انگیزی برای چنین مصارفی باشند.

شیرین کنندگی بالای آن ها نیز سبب می گردد استفاده از آن ها مقرون به صرفه تر از قند و شکر صنعتی باشند. چراکه استفاده از مقدار بسیار کمتری از آن ها میزان شیرینی مطلوب را ایجاد می کند .

از جمله این شیرین کننده ها می توان از مواد زیر نام برد:

  • آسپارتام
  • سوکرالوز
  • نئوتام
  • ایس سولفام پتاسیم
  • ساخارین
  • آونتام
  • سیکلمات
  • نئو هسپریدین

در مورد فواید و مضرات استفاده از آن ها نقل قول های متفاوتی وجود دارد و برخی معتقدند این مواد به دلیل دربردارندگی برخی مواد شیمیایی مضر، مضرات زیادی دارند و می توانند درصد ابتلا به بیماری هایی همچون سرطان، قند خون بالا، صدمه به روده و … را افزایش دهند.

کاربرد شیرین کننده های صنعتی

اکثر محصولات خوردنی و نوشیدنی ، نیازمند میزان مشخصی از شیرینی در ساختار خود هستند. پس گستره کاربرد شیرین کننده های صنعتی بسیار وسیع است.

در تولید مواد غذایی پخته و کنسروی از شیرین کننده ها بهره گیری می شود. همچنین در تهیه انواع آب نبات ها، مرباها و ژله ها، کوکی ها و بیسکوئیت ها، نوشیدنی های گازدار و غیر گازدار، لبنیات و … از شیرین کننده های مصنوعی استفاده می شود.

کاربرد شیرین کننده های صنعتی

 این نوع شیرین کننده ها ، مصارف خانگی هم دارند. البته در این رابطه مقدار شیرین کنندگی این شیرین کننده ها بیشتر از قند و شکر صنعتی می باشد و نباید به میزانی که قبلاً از قند و شکر در پخت و پز استفاده می شد، از این مواد نیز به همان میزان قبل بهره گیری شود.

فواید احتمالی برای سلامتی

از دغدغه های مهم در مورد استفاده از شیرین کننده های مصنوعی این است که آیا این مواد شیرین، باعث آسیب به دندان ها و ایجاد کرم خوردگی می شوند؟ در پاسخ به این سؤال می توان گفت که یکی از فایده های این شیرین کننده ها این موضوع است که هیچ آسیبی به دندان ها و لثه افراد نمی رسانند.

این باور وجود دارد که شیرین کننده های صنعتی می توانند در کنترل وزن و نیز کنترل میزان قند خون افراد مؤثر واقع شوند.

 فواید احتمالی برای سلامتی

نگرانی های احتمالی

طبق برخی نظرات استفاده طولانی مدت از شیرین کننده های صنعتی موجب بروز بیماری هایی نظیر سرطان و بیماری های گوارشی و … می شود. از این رو در دهه های اخیر تحقیقات و بررسی های زیادی بر روی این مواد صورت گرفته است.

در دهه ۱۹۷۰ میلادی مطالعاتی بر روی شیرین کننده های مصنوعی انجام گرفت که نتایج آن موجب شد که ساخارین به عنوان یک ماده مضر برای سلامتی معرفی شد. دلیل این نتیجه، بررسی ارتباط بین مصرف ساخارین با بروز سرطان مثانه در موش هایی بود بر روی آن ها آزمایش صورت گرفته بود. این نتیجه در سال های بعد توسط انستیتوی ملی سرطان و دیگر نهادهای بهداشتی رد شد و مشخص شد دلیل علمی معتبری مبنی بر مضر بودن ساخارین وجود ندارد.

سازمان غذا و دارو که به اختصار FDA نامیده می شود، بی خطر بودن تمام انواع  موجود در بازار را که قابل مصرف صنعتی و خانگی هستند را بررسی و سپس تأیید می کند و اجازه عرضه آن ها در بازارها را می دهد. عنوان GRAS نیز توسط این سازمان به موادی تعلق می گیرد که به طور کلی به عنوان بی خطر شناخته می شوند.


برای آشنایی بیشتر با آسپارتام می توانید مقاله آسپارتام را مطالعه کنید.

برای آشنایی بیشتر با ساخارین می توانید مقاله ساخارین را مطالعه کنید.

برای آشنایی بیشتر با سوربیتول می توانید مقاله سوربیتول | SORBITOL را مطالعه کنید.


شیرین کننده های جدید و انواع آن

شیرین کننده های جدید به دلیل ماهیت و چگونگی ساخته شدنشان، در دسته خاصی جای داده نمی شوند. در واقع این مواد ویژگی هایی دارند که باعث می شود تفاوت هایی زیادی با هم داشته باشند. حال با برخی از آن ها آشنا می شویم :

 

الکل های قندی

در بعضی از انواع سبزی ها و میوه ها، کربوهیدرات هایی وجود دارند که از نظر ساختار در زمره مواد قندی به شمار می روند. این نوع کربوهیدارت ها یا پولی یولها، به عنوان الکل های قندی شناخته می شوند.

این مواد فاقد الکل یا متانول هستند، اما از آن جایی که الکل به طور طبیعی در اثر ماندگاری برخی مواد به وجود می آید، این کربوهیدرات ها نیز به این نام، شناخته شده اند.

در خصوص خاصیت شیرین کنندگی الکل های قندی، باید گفت که میزان شیرینی موجود در آن ها کمتر از شیرینی موجود در قند می باشد.

فروش سوربیتول

سوربیتول نوعی کربوهیدرات به نام الکل قند یا پلی یول است که به صورت ترکیب محلول در آب است و به طور طبیعی در بسیاری از میوه ها و سبزیجات وجود دارد.

سوربیتول همچنین برای تهیه شیرینی، بافت و نگهداری رطوبت از گلوکز برای استفاده در غذاها بسته بندی شده و نوشیدنی ها به صورت تجاری تولید می شود.

سوربیتول، اگر به مقدار زیاد خورده شود، می تواند باعث ناراحتی دستگاه گوارش شود.

فروش آسپارتام

آسپارتام یک شیرین کننده کم کالری است که برای دهه ها به عنوان راهی برای کاهش مصرف قندهای اضافی مورد استفاده قرار گرفته است و در عین حال رضایت استفاده کننده را از لذت بردن از مصرف یک چیز شیرین فراهم می کند.

آسپارتام می تواند به عنوان عنصر موجود در نوشیدنی ها (مانند نوشابه های رژیمی، آب های سبک یا کم قند و آب های طعم دار)، محصولات لبنی (مانند ماست سبک و شیر با طعم کم چربی)، دسرها (مانند قند، پودینگ و ژلاتین، بستنی سبک و بستنی های معطر)، آدامس، سس، شربت و چاشنی ها استفاده شود.

 

 

خرید شیرین کننده ها

علاقه مندان برای کسب اطلاع از قیمت و خرید شیرین کننده های صنعتی با کارشناسان بازرگانی ملل تماس بگیرید .

بازرگانی ملل

بازرگانی ملل در حوزه خرید و فروش مواد اولیه شیمیایی فعالیت دارد.

سعی ما ارائه مواد با کیفیت با خلوص بالا مطابق با برگه آنالیز و با قیمت مناسب  است.

Goftinoتماس با ما

نشانی دفتر فروش تهران : تهران، سه راه افسریه، بعد ازمیدان آقانور، بازار کیمیا (فروشندگان مواد شیمیایی تهران)

نشانی انبار : جاده قدیم قم ، شورآباد ، خیابان 60متری

تلفن:  33486591-021

موبایل: 6441760-0912

ایمیل: info[@]melalchimestry.com