کاربرد اسانس در صنایع

مقالات چهارشنبه, 05 خرداد 1400 14:28

به عصاره استخراج شده از گیاهان اسانس می گویند و این مواد در کنار مواد شیمیایی در صنایع مختلف همچون صنایع آرایشی و بهداشتی و خوراکی و.. استفاده می شوند. به دلیل کاربرد اسانس ها، این محصولات دارای تنوع بسیاری دارند . در این مقاله در با کاربرد اسانس ها بیشتر آشنا می شویم.

به عصاره استخراج شده از گیاهان اسانس می گویند و این مواد در کنار مواد شیمیایی در صنایع مختلف همچون صنایع آرایشی و بهداشتی و خوراکی و.. استفاده می شوند. به دلیل کاربرد اسانس ها، این محصولات دارای تنوع بسیاری دارند . در این مقاله در با کاربرد اسانس ها بیشتر آشنا می شویم.

اسانس چیست

به طور کلی اسانس محلول یا عصارهٔ الکلی همراه با روغن فرار است. این مواد ترکیبی فرار هستند که مجموعه‌ای از اجزای ترپنی را دارا می‌باشند. اسانس‌ها و سایر مواد معطر گیاهی به وسیله روش‌های گوناگون مانند : استخراج با فشار سرد، تقطیر، استخراج بوسیلهٔ حلال، تقطیر در شرایط خلأ بوسیلهٔ مایکروویو، خیساندن و استخراج با روغن‌ های جاذب از مواد گیاهی استحصال می‌شوند.

محصولات حاصل از استخراج به نام‌های عصاره تام ، ابسولوت، پماد یا رزینوئید خوانده شده و اسانس نامیده نمی‌شوند. عنوان اسانس فقط برای روغن‌های تقطیر شده یا استخراج شده استفاده می شود.

کاربرد اسانس ها

بیشتر کاربرد اسانس ها به عنوان مواد اولیه در تولید ترکیب های طعم دار و خوشبوکننده ها است. جداسازی یک یا چند ترکیب خاص از اسانس ها با روش تقطیر و یا کریستالیزاسیون ممکن است. مثلا جداسازی ترکیب اوژنول از اسانس میخک، منتول از اسانس نعناع، سیترونلول از اسانس اوکالیپتوس و سیترال از اسانس با روش های خاصی ممکن است.

اسانس ها چون از نظر ساختار به ترپنوئیدهای سیترال و سیترونلول، ژرانیل استات و لینالیل استات وابسته هستند، در بدن به سرعت جذب می شوند.

ای مهم ترین کارد اسانس ها می توان به مواد زیر اشاره کرد :

 • کاربرد در صنعت عطرسازی (تهیه ادکلن، عطرهای مختلف و اسپری).
 • کاربرد اسانس در صنایع بهداشتی (خوشبو کننده ها، بهبود مزه خمیر دندان، تهیه صابون ، کرم و ضد عفونی کننده ها).
 • کاربرد در صنایع غذایی مثل اسانس کشمش- اسانس سیب (شربت، آبلیمو، نوشابه های غیرالکلی و الکلی، شیرینی پزی).
 • کاربرد اسانس در صنایع شیمیایی (حلال ها، معرف ها، کف کننده ها).
 • کاربرد اسانس در صنایع داروسازی (اسانس های بادیان رومی، بابونه، رازیانه، شمعدانی عطری و غیره).
 • کاربرد در  سایر صنایع (چرم سازی، لاستیک، خوشبوکننده های صنعتی، لوازم التحریر).

برای آشنایی بیشتر با اسانس سیب می توانید مقاله اسانس سیب را مطالعه کنید.

برای آشنایی بیشتر با اسانس لیمو می توانید مقاله اسانس لیمو را مطالعه کنید.

برای آشنایی بیشتر با اسانس ارکیده می توانید مقاله اسانس سیب را مطالعه کنید.


نکات مهم در مورد اسانس ها :

برخی از اسانس ها که بو و طعم مطبوعی دارند برای ساختن عطر و ادویه و خوش طعم کردن داروها بکار می روند، مانند نارنج، لیمو ، زنجبیل و دارچین در خوش طعم کردن غذا، شیرینی و نوشابههای غیرالکلی و سرانجام در صنعت تنباکو و فرآوردههای آرایشی استفاده می شوند می شوند.

تحقیقات وسیعی در مورد اسانس ها به علت داشتن خصوصیات ضد عفونی کنندگی از قبیل ضد باکتری، ضد میکروبی و ضدقارچی شده است . در گذشته از این خاصیت برای نگهداری و جلوگیری از کپک زدن و خراب شدن موادغذایی استفاده می کردند. به علت مصارف زیاد اسانس ها روز به روز صنعت استخراج این مواد گسترش یافته است، به طوری که سالیانه صدها کیلوگرم انواع این اسانس ها را از گیاهان استخراج می نمایند.

اسانس های مصنوعی از لحاظ مرغوبیت و لطافت با اسانس هایی که منشاء طبیعی دارند قابل قیاس نیستند .بو و مزه اسانس ها به ترکیب های اکسیژنه موجود در آنها مربوط بوده و از طرف دیگر باید در نظر داشت که بوی اسانس هایی که از ترکیب های هیدروکربنه ساخته شده اند، در مقایسه نسبی با ترکیب های اکسیژنه مثل آلدهیدها، استونها، الکل ها، استرها، اترها، اکسیدها و غیره کمتر می باشد.

آشنایی بیشتر با کاربرد اسانس

 • اسانس در سلول های گیاهان و بویژه گیاهان معطر قرار داشته و نقش مهمی در بیوشیمی آنها ایفا می کند. کیمیاگران اسانس را جوهره گیاه نامیده اند.
 • با گسترش علم، استخراج اسانس مورد توجه بیشتر قرار گرفته است و به همراه عصاره های گیاه به عنوان پایه بیشتر داروها و یا به تنهایی به عنوان دارو جهت درمان بیماری های مزمن و همگانی کاربرد دارد.
 • اسانس ها در بسیاری از تیره های گیاهان عالی از جمله تیره کاج، برگ بو، نارنج، مورد، چتریان، نعنائیان و کاسنی یافت می شوند.
 • اسانس ها به طور مستقیم توسط پروتوپلاسم و بوسیله تجزیه مواد رزینی غشاء سلول ها یا از هیدرولیز بعضی از گلوکزیدها حاصل  می شوند.
 • محل تشکیل و جایگزینی روغن های فرار به تیره های گیاهی بستگی دارد.
 • بعنوان مثال در گیاهان تیره نعنائیان، روغنهای فرار در تارهای ترشح کننده، در تیره فلفل در سلولهای پارانشیم، در تیره چتریان در لوله های روغنی و سرانجام در تیره های کاج و نارنج در مجراهای لیزیژن و شیزوژن تشکیل میشوند.
 • همچنین در گلسرخ مقدار قابل ملاحظه ای از اسانس در گلبرگ های آن موجود است. میزان این روغن ها در اندام های گیاهان متفاوت است.

خرید اسانس

بازرگانی ملل در حوزه خرید و فروش مواد اولیه شیمیایی فعالیت دارد. سعی ما ارائه مواد با کیفیت با خلوص بالا مطابق با برگه آنالیز و با قیمت مناسب  است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد اسانس ها و سفارش اسانس می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید

بازرگانی ملل

بازرگانی ملل در حوزه خرید و فروش مواد اولیه شیمیایی فعالیت دارد.

سعی ما ارائه مواد با کیفیت با خلوص بالا مطابق با برگه آنالیز و با قیمت مناسب  است.

Goftinoتماس با ما

نشانی دفتر فروش تهران : تهران، سه راه افسریه، بعد ازمیدان آقانور، بازار کیمیا (فروشندگان مواد شیمیایی تهران)

نشانی انبار : جاده قدیم قم ، شورآباد ، خیابان 60متری

تلفن:  33486591-021

موبایل: 6441760-0912

ایمیل: info[@]melalchimestry.com