اسید قوی | آشنایی با اسیدهای قوی و سوپر اسید ها با زبانی ساده

مقالات شنبه, 01 خرداد 1400 19:03

اسید قوی ترکیبی است در یک محلول آبی به طور کامل تفکیک یا یونیزه می‌شود. ماده‌ای شیمیایی که ظرفیت زیادی برای از دست دادن داشته باشد به عنوان اسید قوی شناخته می شود.

آشنایی با اسیدهای قوی

این مواد ترکیباتی هستن که در یک محلول آبی به طور کامل تفکیک یا یونیزه می‌شود. ماده‌ای شیمیایی که ظرفیت زیادی برای از دست دادن داشته باشد به عنوان اسید قوی شناخته می شود. این ترکیب ها در آب، یک پروتون از دست می‌دهد که این پروتون توسط آب برای تشکیل یون هیدرونیوم جذب می‌شود.

ثابت تفکیک اسید قوی

اسیدهای «دو پروتونه» (Diprotic) و «چندپروتونه» (Polyprotic) می‌توانند بیش از یک پروتون از دست بدهند اما مقدار «pKa» اسید قوی تنها مربوط به از دست دادن پروتون اول است.

مقدار pKa اسید قوی عددی کوچک و ثابت تفکیک آن یعنی «Ka» عددی بزرگ است. بسیاری از اسیدهای قوی خورنده هستند اما برخی از سوپر اسیدها این‌گونه نیستند. در حالی که برخی از اسیدهای ضعیف مانند هیدروفلوئوریک اسید می‌توانند به شدت خورنده باشند.

رابطه تفکیک با غلظت اسید

هرقدر غلظت یک اسید افزایش پیدا کند، توانایی تفکیک آن کاهش می‌یابد. تحت شرایط معمول، این ترکیب ها به طور کامل در آب تفکیک می‌شود اما این مورد در غلظت‌های بسیار زیاد اتفاق نمی‌افتد.با این‌که اسیدهای ضعیف بسیاری وجود دارند اما تعداد آن ها نسبت به اسیدهای ضعیف کمتر است.

به طور کامل در آب تفکیک می‌شوند و بنابراین، آن‌ها را به عنوان اسید قوی می‌شناسند اما خاصیت آن‌ها بیشتر از یون هیدرونیوم نیست.

سوپر اسیدها

یون هیدرونیوم، برومیک اسید، پِریودیک اسید و پربرومیک اسید را به عنوان اسید قوی شناخته می شوند. اگر توانایی پروتون‌دهی آن ها را به عنوان معیار اصلی قدرت یک اسید در نظر بگیریم، اسید به ترتیب از قوی به ضعیف به صورت زیر خواهند بود. این اسیدها که با نام «سوپراسید» (Superacid) شناخته می‌شوند اسیدهایی هستند که خاصیت اسیدی بیشتری نسبت به سولفوریک اسید دارند.


برای آشنایی بیشتر با هیدروفلوئوریک اسید می توانید مقاله کاربرد اسید فلوئوریک در صنایع مختلف را مطالعه بفرمایید.


عوامل موثر بر قدرت اسید قوی

برخی از عوامل موثر بر قدرت اسیدها:

  • شعاع اتمی: با افزایش شعاع اتمی، خاصیت اسیدی (اسیدیته) نیز افزایش پیدا می‌کند. به طور مثال،
    اسید قوی‌تری از به شمار می‌آید زیرا شعاع اتمی ید بیشتر از کلر است.
  • الکترونگاتیوی: هرقدر الکترونگاتیوی یک باز مزدوج در همان دوره از جدول تناوبی بیشتر باشد، خاصیت اسیدی آن نیز بیشتر است.
  • بار الکتریکی: هرچه بار مثبت روی یک اتم بیشتر باشد، اسیدیته آن نیز بیشتر خواهد بود. به عبارت دیگر، گرفتن پروتون از یک اتم خنثی ساده‌تر از پروتون‌گیری از ذره‌ای با بار منفی است.
  • تعادل: هنگامی که یک اسید تفکیک می‌شود، با باز مزدوج خود به تعادل می‌رسد. در رابطه با این ترکیب ها این تعادل به طرف تشکیل فرآورده‌ (طرف راست) است. باز مزدوج نیز به مراتب ضعیف‌تر از آب – به عنوان باز – است.
  • حلال:‌به هنگام صحبت از این ترکیب ها، آب را به عنوان حلال در نظر گرفته می شود. با این حال، خاصیت اسیدی و بازی در محلول‌های غیرآبی نیز بکار می‌رود. برای مثال، استیک اسید به طور کامل در آمونیاک مایع تفکیک می‌شود و با وجود این‌که استیک اسید، اسیدی ضعیف به شمار می‌آید اما تحت این شرایط می‌توان آن‌را یک اسید قوی دانست.

بازرگانی ملل

بازرگانی ملل در حوزه خرید و فروش مواد اولیه شیمیایی فعالیت دارد.

سعی ما ارائه مواد با کیفیت با خلوص بالا مطابق با برگه آنالیز و با قیمت مناسب  است.

Goftinoتماس با ما

نشانی دفتر فروش تهران : تهران، سه راه افسریه، بعد ازمیدان آقانور، بازار کیمیا (فروشندگان مواد شیمیایی تهران)

نشانی انبار : جاده قدیم قم ، شورآباد ، خیابان 60متری

تلفن:  33486591-021

موبایل: 6441760-0912

ایمیل: info[@]melalchimestry.com