همه چیز درباره اتیل استات

مقالات شنبه, 11 ارديبهشت 1400 12:44

اتیل استات ترکیبی استر ارگانیک با فرمول مولکولی C۴H۸O۲ است. این ماده معمولا به عنوان یک حلال برای تمیز کردن، حذف رنگ و پوشش استفاده می‌شود. اتیل استات یک مایع بی‌رنگ با بوی مشخص میوه است که معمولا این رایحه در چسب و لاک پاک کن‌ها شناخته شده است.

اتیل استات ترکیبی استر ارگانیک با فرمول مولکولی C۴H۸O۲ است. این ماده معمولا به عنوان یک حلال برای تمیز کردن، حذف رنگ و پوشش استفاده می‌شود. اتیل استات یک مایع بی‌رنگ و با بوی مشخص میوه است که معمولا این رایحه در چسب و لاک پاک کن‌ها شناخته شده است. این محصول بسیار قابل اشتعال است و دارای دمای فلش پوینت ۴- درجه سانتیگراد و درجه اشتعال پذیری ۳ است. تمام حلال‌های آلی معمول (الکل ها، کتون ها، گلیکول ها، استرها) بسیار انحلال پذیر است، اما در آب کم محلول است. اتيل استات در دماي اتاق نسبتا فرار است و نقطه جوش ۷۷ درجه سانتيگراد (۱۷۱ درجه فارنهایت) دارد. می‌توان اتیل استات موجود در یک نمونه‌ را از طریق گرم کردن در حمام آب گرم و تهویه هوا با هوای فشرده خارج ساخت.

فروش اتیل استات در بازار با نام‌های استیک اسید اتیل استر(Acetic acid ethyl ester )، استیک اتر، استوکسی اتان، اتیل استیک استر، اتیل اتانوات نیز صورت می‌گیرد.

نحوه تهیه اتیل استات

اتیل استات در صنعت به طور عمده توسط واکنش استری شدن فیشر اتانول و اسید استیک تولید می‌شود. این مخلوط به میزان حدود ۶۵٪ در دمای اتاق به استر تبدیل می شود.

این واکنش را می‌توان با کاتالیزور اسیدی تسریع کرد و تعادل را می‌توان با حذف آب به سمت راست حرکت داد.

همچنین در صنعت با استفاده از واکنش تیشچنکو، با ترکیب ماده استالدئید در حضور یک کاتالیزور آلکوکسی می‌توان اتیل استات را تهیه کرد:

 CH۳CHO → CH۳COOCH۲CH۳

اسید سیلیکون نیز برای تولید اتیل استات توسط آلکیله کردن اسید استیک توسط اتیلن استفاده می‌شود:

C۲H۴ + CH۳CO۲H → CH۳CO۲C۲H۵

 

روش تخصصی و صنعتی تولید اتیل استات، مستلزم تجزیه کاتالیستی اتانول است. این روش ارزان‌تر از فرایند استری شدن است، اما به وسیله اتانول مازاد انجام پذیر است.

کاربردهای اتیل استات

به عنوان یک حلال با خلوص بالا، در تمیز کردن بردهای مدار الکتریکی و به عنوان لاک پاک کن‎‌های ناخن کاربرد دارد. در خلوص پایین، می‌توان آن را در صنعت چاپ، داروسازی، عطر، غذا، کافئین سازی چای و قهوه و علف کش‌ها استفاده کرد.  اتیل استات در فرمولاسیون پوشش‌های مخصوص مبلمان چوب، کشاورزی، تجهیزات ساخت و ساز، تجهیزات معدن و مصارف دریایی مصرف می شود. این ماده  به طور طبیعی طی فرایند تخمیر در شراب تولید می‌شود. بازارهای عمده اتيل استات  صنایع الکترونیک، لوازم آرایشی و بهداشتی، چاپ، غذایی و پوشش است.

در درجه اول به عنوان یک حلال و رقیق کننده کننده در پوشش های تینر و سلولز و لاک سلولز استات، و در صنایع رنگ و رزین مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیرا کم هزینه، با مسمومیت کم و بوی دلپذیر است.  اصلی‌ترین کاربرد اتیل استات در صنایع چاپ و بسته بندی است که به عنوان جوهر چاپ در دستگاه‌های چاپ فلکسو ، هلیو و روتو گراور استفاده می‌شود. هم‌چنین به عنوان مواد اولیه در تولید مرکب‌های چاپ برای دیگر دستگاه‌های چاپ نیز کاربرد دارد. دانه‌های قهوه و برگ چای را می‌توان با این حلال فاقد کافئین کرد. همچنین در رنگ‌ها به عنوان یک فعال کننده یا هاردنر استفاده می‌شود. اتیل استات در شیرینی‌ها، عطر و میوه‌ها وجود دارد. در عطرها، اتیل استات به سرعت تبخیر شده و تنها بوی عطر بر روی پوست باقی می‌ماند.

اتیل استات در فرآورده‌های غذایی در ساخت اسانس‌های میوه‌ای مصنوعی و طعم دهنده‌ها کاربرد دارد. در صنایع داروسازی و فرآیند تغلیظ و خالص سازی آنتی بیوتیک‌ها، اتیل استات به عنوان یک جزء مهم و کاربردی نقش دارد. این حلال دارای استفاده گسترده در تولید انواع پوشش‌های حلال، چسب، ترکیبات چرم‌های مصنوعی، فیلم‌های عکاسی، فیلم‌های پروپیلن، فیلم‌های پلی استر و فویل‌های آلومینیومی است.

نکات ایمنی اتیل استات

با توجه به این که اتیل استات به طور طبیعی در بسیاری از ارگانیسم‌ها وجود دارد، خطر سمی بودن زیادی برای آن پیش بینی نمی‌شود.

آزمایش‌ها نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض اتیل استات ممکن است باعث تحریک چشم، بینی و گلو شود. ارتباط بیش از حد با اتیل استات ممکن است موجب ضعف، خواب آلودگی و کم حواسی شود. در صورتی‌که انسان برای مدت کوتاهی در معرض غلظت ۴۰۰ ppm در ۱,۴ میلی گرم / لیتر اتیل استات قرار بگیرد دچار تحریکات بینی و گلو خواهد شد. آزمایش‌های حیوانی نشان داده است که در غلظت‌های بسیار بالا، استر دارای اثرات افسرده کنندگی و کشنده‌ی سیستم عصبی مرکزی است. اما باید توجه داشت که اثر تحریک کنندگی اتیل استات نسبت به یا بوتیل استات ضعیف‌تر است.

بازرگانی ملل

بازرگانی ملل در حوزه خرید و فروش مواد اولیه شیمیایی فعالیت دارد.

سعی ما ارائه مواد با کیفیت با خلوص بالا مطابق با برگه آنالیز و با قیمت مناسب  است.

Goftinoتماس با ما

نشانی دفتر فروش تهران : تهران، سه راه افسریه، بعد ازمیدان آقانور، بازار کیمیا (فروشندگان مواد شیمیایی تهران)

نشانی انبار : جاده قدیم قم ، شورآباد ، خیابان 60متری

تلفن:  33486591-021

موبایل: 6441760-0912

ایمیل: info[@]melalchimestry.com