پارافین ترکیبی بی رنگ، بی بو و بدون مزه و یک ترکیب هیدروکربنی است که از مشتقات مواد نفتی به حساب می آید. برخلاف تصور عمومی که استفاده از پارافین را تنها به استفاده به صنعت شمع سازی محدود می کند، این ترکیب مفید کاربردهای زیادی در صنایع مختلف داراست.

پارافین

پارافین ترکیبی بی رنگ، بی بو و بدون مزه و یک ترکیب هیدروکربنی است که از مشتقات مواد نفتی به حساب می آید. برخلاف تصور عمومی که استفاده از این ترکیب را تنها به استفاده به صنعت شمع سازی محدود می کند، این ترکیب مفید کاربردهای زیادی در صنایع مختلف داراست. به طور کلی به دو دسته جامد و مایع تقسیم می شود که پارافین جامد غالباً در صنایع شمع و شمع سازی و مایع برای مصرف صنعتی استفاده می شوند. در تقسیم بندی دیگر پارافین ها از لحاظ کاربرد به سه دسته خوراکی، صنعتی و بهداشتی تقسیم می شوند. پارافین خوراکی عمدتا در دام داری ها جهت رفع مشکلات هضم برای دام ها و در برخی موارد در برخی مواد غذایی مربوط به انسان استفاده می شوند.

پارافین های جامد و مایع در صنایع مختلفی از جمله صنایع نساجی، لاستیک سازی، ایزولاسیون، چسب، آرایشی و بسته بندی، شمع سازی و همچنین روان کننده ها نقش مهم و غیر قابل انکاری را دارا هستند. شایان به ذکر است کاربرد پارافین در هرک دام از صنایع نام برده شده متفاوت می باشد، باری مثال در لاستیک سازی جهت جلوگیری از ترک خوردن لاستیک و در ایزولاسیون جهت عایق کاری در برابررطوبت و گرد و غبار از این محصول استفاده می شود.

بررسی علمی تر

در علم شیمی، پارافین همان آلکان است که در نفت به وفور یافت می‌شود و به دو صورت مایع و جامد وجود دارد که تفاوت آن‌ها، در تعداد کربن آنهاست. در واقع پارافین یک نام عمومی برای آلکان‌هاست. علاوه بر این ، بسته به استفاده از آن، این ماده را در قالب‌های دیگری نیز بسته‌بندی می‌کنند. ساختار شیمیایی این ماده متغیر است و فقط از اتم‌های هیدروژن و کربن تشکیل شده است. برای مشخص کردن انواع آلکان‌ها، از یک عدد که بیانگر تعداد اتم‌های کربن آن است، استفاده می‌شود.

از پارفین‌های جامد یا ژله‌ای مانند برای تولید شمع استفاده می‌شود. این ماده به راحتی می‌سوزد و می‌تواند نور و انرژی زیادی ایجاد کند. نوع جامد ، برخلاف بنزین، قابل اشتعال نیست و به آرامی می‌سوزد. پارافین جامد را از الواح قیری نفت خام استخراج می‌کنند. از پارافین مایع در صنعت استفاده می‌شود. شما همیشه در گوشه و کنار خود می‌توانید موادی را که از این ماده استفاده کرده‌اند، مشاهده کنید. از این ماده برای کاهش اصطکاک وسایل زیادی استفاده می‌شود. علاوه بر این، شما می‌توانید این ماده را در واکس، وازلین و کرم‌های مرطوب کننده مشاهده کنید.

تاریخچه

این ماده در قرن نوزدهم میلادی، توسط کارل فون آلمانی یافت شد. او در تلاش بود تا ترکیبات پتروشیمی را تصفیه کند و کارایی آن را افزایش دهد که این ماده را کشف کرد. به مرور زمان، استفاده از پارافین در صنایع گوناگون افزایش یافت. این ماده یک هیدروکربن سیرشده است که تمامی اتم‌های آن، با یک پیوند کووالانسی به یکدیگر متصل شده‌اند. کربن با چهار پیوند و هیدروژن با یک پیوند، به یکدیگر متصل شده‌اند. این ماده متشکل از موادی با ساختار شیمیایی متفاوت است. پارافین‌های با تعداد اتم کربن بالای 20 عدد، به صورت جامد هستند و برای تولید واکس، از آنها استفاده می‌شود. اختلاف نقطه ذوب و انجماد این ماده بسیار کم است. نقطه ذوب 60 درجه دارد و در دمای 50 درجه، منجمد می‌شود. این اختلاف کم، یکی از دلایلی است که این ماده بیشتر به صورت جامد است.

پارافین جامد

در نوع جامد این ماده به صورت رنگ شیری سفید است و بین 3 تا 5 درصد روغن را شامل می‌شود. این ماده تقریبا حالت ژله‌ای دارد. پارافین جامد به سه دسته خوراکی، بهداشتی و صنعتی تقسیم می‌شود. به طور معمول، هر انسان از این سه نوع در طول زندگی خود استفاده می‌کند. از نوع خوراکی در صنایع دارویی استفاده می‌شود.

این ماده عکس برداری اشعه ایکس از بدن را راحت‌تر می‌کند. این مورد، یکی از کاربردهای دارویی از پارافین خوراکی است. از نوع بهداشتی برای ساخت لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شود. این ماده کاربرد بسیاری در این صنعت دارد. این ماده در گذشته به عنوان حالت دهنده مو استفاده می‌شده است. با گذشت زمان، از این ماده در کرم‌ها نیز استفاده شد. از گرید صنعتی برای روان کاری مواد استفاده می‌شد. این کاربرد، بیشترین استفاده از پارافین را در برداشت. این ماده می‌تواند اصطکاک میان دو سطح را کاهش دهد و حرکت دو سطح روی یکدیگر را روان‌تر می‌کند.

نوع دیگر پارافین جامد، نوع گرانوله است. یکی از اصلی‌ترین کاربرد این نوع، در صنعت لاستیک‌سازی می باشد. علاوه بر این، این ماده کاربردهای بسیار دیگری نیز دارد.

پارافین مایع

در نوع مایع این ماده رنگی سفید و شفاف دارد و از نوع جامد آن، مقداری فرق دارد. این نوع پارافین در دمای بالای 170 درجه سانتی گراد شروع به جوشیدن می‌کند و در دمای بالای 260 درجه نیز تبخیر می‌شود. البته باید گفت که دسته بندی این ماده، فقط به صورت مایع و جامد نیست. این ماده گونه ‌های دیگری نیز دارد که برای مصارف خاصی از آنها استفاده می‌شود. پارافین مایع فقط به یک صورت است که با نام پارافین مایع شناخته می‌شود. از این نوع ، در صنایع لاستیک‌سازی، کبریت‌سازی، شمع‌سازی، باطری‌سازی و کابل‌سازی استفاده می‌شود.

علاوه بر این کاربردها، از این ماده برای تولید سموم دفع آفات، ایزولاسیون، تولید چسب و تولید پارچه و کاغذهای صنعتی استفاده می‌شود. همچنین از این ماده در لوازم بهداشتی و آرایشی، سیمان و نساجی استفاده می‌شود. موارد بالا فقط گوشه‌ای از کاربردهای نوع مایع در صنایع گوناگون است.

پارافین تراپی

یکی از مهمترین فواید پارافین، استفاده از آن در فعالیت‌های درمانی است. نام اینگونه درمان، پدیکور مبتنی بر پارافین است. استفاده از این روش به مرور زمان افزایش یافته است. در آرایشگاه‌ها، ابتدا پوست لایه برداری می‌شود و سپس شسته می‌شود. سپس پارافین را به پوست بدن می‌زنند و می گذارند مدتی بگذرد تا پوست مرطوب شود. این کار بیشتر روی پاها صورت می‌گیرد. البته در پاها بعد از کوتاه کردن ناخن و موها استفاده می‌شود. این روش یکی از شیوه‌های مراقبت از پوست است. یکی از دلایل استفاده از این روش، رفع ترک‌های پاشنه پا است. این روش بیشتر برای افرادی که پوستی خشک یا حساس دارند، کاربرد دارد.از این روش اکثرا در برخی از فصل‌ها مانند زمستان استفاده می‌شود تا خشکی پوست را برطرف کند. علت اصلی استفاده از این ماده، خاصیت گرمابخشی و مرطوب کنندگی پارافین است که موجب مرطوب شدن پوست می‌شود. دلیل اینکه از این روش بیشتر برای پا استفاده می‌شود این است که پای انسان بیشتر در معرض خشکی قرار دارد و زودتر از بقیه اندام‌های خارجی بدن، خشک می‌شود و ترک می‌زند.

این ماده در موارد زیر شناخته شده است:

• موم آن ، جامد نرم سفید یا بی رنگی است که عموما به عنوان روان کننده استفاده می شود.

• نوع مایع (دارو) ، یک روغن معدنی است که در صورت تصفیه سازی در لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده می شود.

• آلکان ، هیدروکربن اشباع شده است.

• نفت سفید ، سوختی که به آن پارافین نیز می گویند.

• ژله نفتی که با این نام به صورت نرم نیز نامیده می شود.

• روغن تبخیر کننده تراکتور ، سوختی برای موتورهای بنزینی-پارافین.

• سوخت ، سوختی برای اجاق گاز خانگی یا اجاق گاز پارافین ، استفاده از آن برای خانوارها در مناطق روستایی آفریقای جنوبی رواج دارد.

بازرگانی ملل

بازرگانی ملل در حوزه خرید و فروش مواد اولیه شیمیایی فعالیت دارد.

سعی ما ارائه مواد با کیفیت با خلوص بالا مطابق با برگه آنالیز و با قیمت مناسب  است.

Goftinoتماس با ما

نشانی دفتر فروش تهران : تهران، سه راه افسریه، بعد ازمیدان آقانور، بازار کیمیا (فروشندگان مواد شیمیایی تهران)

نشانی انبار : جاده قدیم قم ، شورآباد ، خیابان 60متری

تلفن:  33486591-021

موبایل: 6441760-0912

ایمیل: info[@]melalchimestry.com